Siły Republikańskie WKS, powołane do istnienia przez Alassana Ouattarę zdobywają kolejne ważne miasta w centralnej, zachodniej oraz wschodniej części kraju.
W środę 30 marca b.r., wojska pro Ouattara zajęły Yammoussoukro, polityczną stolicę kraju. W czwartek przejęto także portowe miasto San Pedro. Ofensywa zbliża się do Abidjanu, stolicy ekonomicznej WKS, w której obóz pro Gbagbo werbuje setki młodych gotowych do podjęcia walki.
Szef rządu Ouattary, Guillaume Soro oświadczył, iż daje Laurentowi Gbagbo kilka godzin na pokojowe oddanie władzy w kraju: „nie chodzi teraz o zawieszenie broni. Gbabgo musi oddać władzę i ma na to jeszcze kilka godzin. Nie ma mowy o podjęciu jakiejkolwiek negocjacji. Rekreacja się skończyła i przechodzimy do spraw poważnych – Gbagbo musi oddać władzę w kraju”.
Według ONZ liczba ofiar śmiertelnych, w wyniku aktów przemocy po drugiej turze wyborów prezydenckich, doszła do 462 osób.
Papież Benedykt XVI zapowiedział wysłanie na WKS specjalnego emisariusza pokoju. Podczas środowej audiencji papież zachęcił obie strony konfliktu do dialogu. Wysłannikiem Watykanu z misją pokojową będzie kardynał Turkson, prezydent pontyfikalnej rady „Sprawiedliwość i Pokój”.
Około 40 000 uchodźców znalazło schronienie w misji katolickiej w Duékoué na zachodzie kraju.
Źródło: AFP, Reuters.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.