Caritas Internationalis ma nowego przewodniczącego, którym został arcybiskup Tokio, Tarcisius Isao Kikuchi SVD. Wyboru na czteroletnią kadencję dokonano 13 maja na trwającym w Rzymie 22. zgromadzeniu generalnym organizacji skupiającej 165 krajowych organizacji Caritas.
Abp Kikuchi jest przewodniczącym Konferencji Biskupów Japonii i sekretarzem generalnym Federacji Konferencji Biskupów Azji (FABC). Z pracami Caritas japoński werbista jest związany od trzech dekad, przypomniały media: już w 1995 r. był wolontariuszem w obozie dla uchodźców w Bukavu, ówczesnym Zairze. Kierował japońską Caritas jako dyrektor wykonawczy w latach 1999-2004 oraz jako jej przewodniczący w latach 2007-2022. Był także przewodniczącym Caritas Azja w latach 2011-2019, członkiem Komitetu Wykonawczego Caritas Internationalis w latach 1999-2004 oraz członkiem Rady Reprezentantów w latach 2011-2019.
W pierwszym oświadczeniu nowy przewodniczący podkreślił, że Caritas musi być „w pierwszej linii organizacji, które przyjmują ubogich i słabych, towarzyszą im, służą i bronią”. Tę misję muszą podtrzymywać z całą uwagą wszyscy członkowie organizacji, „a ja chcę być tym, który wraz z sekretarzem generalnym poprowadzi całą organizację do wypełnienia tej ważnej misji Kościoła”. Arcybiskup zwrócił się do zgromadzonych delegatów ze wszystkich krajów, że pragnie zaprosić wszystkich do „wspólnego kroczenia tą drogą”.
W przesłaniu wideo po swoim wyborze abp Kikuchi przyznał że wynik wyboru jest dla niego „zaskoczeniem”. Podkreślił, że zadaniem Caritas jest nie tylko zapewnienie żywności, schronienia i opieki medycznej ludziom w potrzebie. Ważne jest, aby pośród cierpienia spowodowanego klęskami żywiołowymi, konfliktami i różnymi trudnościami dawać nadzieję, a ludziom dotkniętym dać znać, że ich los nie spotka się z obojętnością, nie będzie też zapomniany. Nadziei jednak nie można przynieść z zewnątrz.
„Nadzieja musi zrodzić się w ludziach, którzy odczują, że jesteśmy u ich boku i im towarzyszymy” - powiedział.
Abp Isao Kikuchi urodził się 1 listopada 1958 w Iwate. W marcu 1985 złożył śluby wieczyste w zakonie werbistów, a w rok później przyjął święcenia kapłańskie. Zaraz potem przez osiem lat był proboszczem w wiejskiej parafii w Ghanie, w Afryce. Sakrę biskupią - wówczas dla japońskiej diecezji Niigata - otrzymał w 2004 r., a w 2017 r. został mianowany arcybiskupem Tokio.
Poprzednikiem abp. Kikuchiego na urzędzie przewodniczącego Caritas Internationalis był pochodzący z Filipin kard. Luis Antonio Tagle. W listopadzie 2022 roku papież Franciszek zaskakująco odwołał całe kierownictwo Caritas Internationalis i komisarzem nadzwyczajnym mianował świeckiego Włocha Piera Francesco Pinellego. Nastąpiło to po ocenie biura Caritas Internationalis w Rzymie, które liczy zaledwie kilkudziesięciu pracowników. Według doniesień medialnych mówiono o atmosferze mobbingu. W papieskim dekrecie jako powód podano poprawę norm i procedur zarządzania.
Abp Kikuchi w sobotnich wyborach pokonał Josepha Soueifa, arcybiskupa Trypolisu w Libanie. Zgromadzenie generalne, w którym uczestniczy 400 delegatów ze 150 krajów świata, przebiega pod hasłem „Wkroczyć na nowe drogi braterstwa”. Jego obrady potrwają do 16 maja.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.