Bracia z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé i 240 młodych ludzi z 26 krajów wzięli udział w prawosławnych uroczystościach Wielkiego Tygodnia i Zmartwychwstania Pańskiego w Moskwie.
Pielgrzymów przejęły w swych domach rodziny z sześciu parafii prawosławnych.
Pobyt w stolicy Rosji trwał od 20 do 25 kwietnia. 21 kwietnia uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w liturgii Wielkiego Czwartku w cerkwi św. Tatiany przy państwowym Uniwersytecie Moskiewskim. Po południu natomiast spotkali się z ks. Wsiewołodem Czaplinem, kierującym w Patriarchacie Moskiewskim Wydziałem ds. Stosunków ze Społeczeństwem. Uczestniczyli też w odprawianej przez niego wieczornej liturgii Dwunastu Ewangelii. Po jej zakończeniu wierni szli do domów z zapalonymi świecami, aby ich płomieniem uczynić znak krzyża na nadprożu drzwi wejściowych do mieszkania.
W Wielki Piątek bracia wraz z młodymi pojechali do Butowa na południowych przedmieściach Moskwy. Na tamtejszym poligonie w latach 1935-37 rozstrzelano ponad 20 tys. ludzi. W znajdującej się tam obecnie cerkwi Nowych Męczenników goście z całej Europy uczestniczyli w nabożeństwie złożenia Chrystusa do grobu, zakończonym procesją wokół świątyni.
Wielka Sobota rozpoczęła się od liturgii sprawowanej przez przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych, metropolitę Hilariona w cerkwi Ikony Matki Bożej. Po liturgii bracia i towarzyszący im młodzi zostali przyjęci przez metropolitę i młodzież z grupy parafialnej. Po południu zaś wszyscy udali się do centrum miasta, by w jednym z kościołów modlić się przy całunie Chrystusa spoczywającego w grobie, wysłuchać konferencji o ikonie Matki Boskiej Włodzimierskiej i nauczyć się śpiewów na całonocną liturgię wielkanocną w parafii św. Tatiany, zakończoną o szóstej rano braterskim posiłkiem.
W Niedzielę Wielkanocną młodzi pielgrzymi katolicy wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP przez abp. Paolo Pezziego. Protestanci zaś udali się na liturgię do kościoła anglikańskiego. Następnie wszyscy udali się do prawosławnej katedry Chrystusa Zbawiciela, gdzie uroczystym nieszporom przewodniczył patriarcha moskiewski i Wszech Rusi, Cyryl. Świątynia zniszczona na rozkaz Stalina w 1931 r., została odbudowana w 2000 r.
W homilii zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wskazał, że należy pomóc młodym ludziom dostrzec i zrozumieć duchową perspektywę życia, odczuć piękno i moc wiary, która może zmienić ludzkie życie. – Młode pokolenie musi wiedzieć, że Kościół to nie tylko piękne ceremonie i zewnętrzna wspaniałość. Kościół jest wspólnotą ludzi zbawionych przez Boga, miejsce, w którym osoba wchodzi w bezpośredni kontakt z Bogiem i czerpie z Boga wielką siłę do życia zgodnego z prawdą Bożą – wskazał patriarcha Cyryl.
Po zakończeniu liturgii brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé wraz z pozostałymi braćmi pozdrowił patriarchę w imieniu młodych pielgrzymów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.