Operacja NEON się zakończyła, żołnierze Wojska Polskiego ewakuowali z Izraela 1504 obywateli Polski oraz osób z innych krajów - poinformowało w sobotę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
"Operacja NEON - zadanie wykonane! Żołnierze Wojsko Polskie ewakuowali z Izraela 1504 obywateli Polski oraz osób z innych krajów. Drodzy pasażerowie cieszymy się, że jesteście bezpieczni! Dziękujemy załogom transportowców za wysiłek i wytrwałość! Pozostajemy w gotowości - napisano na platformie X Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Do wpisu dołączono film, na którym pokazano zdjęcia ludzi z pakunkami, którzy wsiadają lub wysiadają z wojskowych samolotów transportowych.
Od niedzieli polskie wojsko brało udział w akcji ewakuacyjnej polskich obywateli, którzy pozostali w zaatakowanym przez Hamas Izraelu. Państwo Izrael zostało zaatakowane 7 października br. przez bojówki Hamasu.
W wyniku ataku i podjęcia przez Izraelskie Siły Obronne walki z Hamasem bardzo ograniczony został ruch lotniczy nad Izraelem - loty wstrzymały m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT. Stworzyło to problem dla - jak oszacowały polskie służby dyplomatyczne - nawet 2000 polskich obywateli, którzy utknęli w Izraelu. W niedzielę polskie władze zdecydowały o rozpoczęciu ewakuacji z udziałem polskich Sił Powietrznych; operacji nadano kryptonim "Neon".
We wtorek powstał tzw. most powietrzny łączący Tel Awiw z Warszawą poprzez grecką bazę lotniczą w okolicy miasta Chania na Krecie.
Polskie samoloty wojskowe - dwa mniejsze transportowce C-295 Casa i jeden większy C-130 Hercules - regularnie kursowały między Tel Awiwem a Chanią, przywożąc do Grecji kolejnych oczekujących na transport do kraju polskich obywateli.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.