Tymczasowe Siły ONZ (UNIFIL), działające od 1978 roku, w południowym Libanie, poinformowały w niedzielę, że jeden z ich żołnierzy został ranny po tym, gdy w sobotę w bazę misji w pobliżu wioski Hula na granicy libańsko-izraelskiej trafiły pociski. Według stanu z 30 sierpnia 2023 roku siły UNIFIL liczyły 9 994 żołnierzy z 49 państw, w tym z Polski (220).
UNFIL prowadzi dochodzenie w celu ustalenia źródła ataku. Armia izraelska i wspierane przez Iran ugrupowanie Hezbollah w Libanie codziennie wzajemnie się ostrzeliwują od rozpoczęcia konfliktu w Strefie Gazy trzy tygodnie temu.
UNIFIL poinformował w sobotę, że jego siedziba w pobliżu libańskiego nadmorskiego miasta An-Nakura również została uszkodzona pociskiem, który spadł na teren bazy.
"Na szczęście nie wybuchł i nikt nie został ranny" - powiedziała rzeczniczka UNIFIL Andrea Tenenti, dodając, że UNIFIL badają, skąd nastąpił atak i pracują nad rozładowaniem napięcia.
Siły UNIFIL zostały utworzone na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa z 19 marca 1978 roku. Celem ich powołania było monitorowanie wycofania wojsk Izraela z Libanu, przywrócenie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w regionie, a także pomoc rządowi Libanu w przywróceniu efektywnej władzy. Ze względu na zmieniającą się sytuację w regionie mandat misji był dwukrotnie zmieniany.
Według stanu z 30 sierpnia 2023 roku siły UNIFIL liczyły 9 994 żołnierzy z 49 państw, w tym z Polski (220).
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.