Tymczasowe Siły ONZ (UNIFIL), działające od 1978 roku, w południowym Libanie, poinformowały w niedzielę, że jeden z ich żołnierzy został ranny po tym, gdy w sobotę w bazę misji w pobliżu wioski Hula na granicy libańsko-izraelskiej trafiły pociski. Według stanu z 30 sierpnia 2023 roku siły UNIFIL liczyły 9 994 żołnierzy z 49 państw, w tym z Polski (220).
UNFIL prowadzi dochodzenie w celu ustalenia źródła ataku. Armia izraelska i wspierane przez Iran ugrupowanie Hezbollah w Libanie codziennie wzajemnie się ostrzeliwują od rozpoczęcia konfliktu w Strefie Gazy trzy tygodnie temu.
UNIFIL poinformował w sobotę, że jego siedziba w pobliżu libańskiego nadmorskiego miasta An-Nakura również została uszkodzona pociskiem, który spadł na teren bazy.
"Na szczęście nie wybuchł i nikt nie został ranny" - powiedziała rzeczniczka UNIFIL Andrea Tenenti, dodając, że UNIFIL badają, skąd nastąpił atak i pracują nad rozładowaniem napięcia.
Siły UNIFIL zostały utworzone na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa z 19 marca 1978 roku. Celem ich powołania było monitorowanie wycofania wojsk Izraela z Libanu, przywrócenie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w regionie, a także pomoc rządowi Libanu w przywróceniu efektywnej władzy. Ze względu na zmieniającą się sytuację w regionie mandat misji był dwukrotnie zmieniany.
Według stanu z 30 sierpnia 2023 roku siły UNIFIL liczyły 9 994 żołnierzy z 49 państw, w tym z Polski (220).
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.