Romaszewska zwolniona, Bielsat na równi pochyłej? "To gorzej niż zbrodnia, to błąd"

Założycielka Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy po 17 latach została odwołana z funkcji dyrektor stacji i zwolniona z pracy. Władze TVP poinformowały ją o redukcji budżetu Biełsatu o około 47 proc.

Biełsat poinformowął na swojej stronie internetowej, że likwidator TVP SA Daniel Gorgosz na osobistym spotkaniu zaproponował dyrektor i założycielce Biełsat TV Agnieszce Romaszewskiej-Guzy po 17 latach kierowania stacją rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. - W rozmowie osobistej nie przedstawił zastrzeżeń do pracy dyr. Romaszewskiej-Guzy ani do obecnego funkcjonowania kanału. Decyzję uzasadnił potrzebą “nowego otwarcia” w sytuacji redukcji budżetu stacji w 2024 roku (z planowanych 75 mln do 40 mln zł, czyli o ok. 47 proc.). Równocześnie zaproponował bardzo korzystne finansowe warunki rozwiązania umowy - podała stacja.

Szefowa Biełsatu odrzuciła tę propozycję, motywując ją brakiem pewności co do dalszego bytu stacji. - Tak duża redukcja środków przeznaczonych na Biełsat oznacza na tyle poważne ograniczenie funkcjonowania stacji, że w praktyce może grozić jej likwidacja - oceniła.

Jej zdaniem, Biełsat w aktualnej sytuacji geopolitycznej jest bez wątpienia elementem polskiej racji stanu. - W dwóch sąsiadujących z nami od wschodu państwach panuje faktyczny totalitaryzm, a w trzecim toczy się pełnowymiarowa wojna. Rosja i Białoruś dodatkowo przeznaczają nieporównywalnie większe środki niż to, co zaproponowano na działanie Biełsatu, na gigantyczne kampanie dezinformacyjne i machinę propagandową. Dlatego nie możemy sobie pozwolić na marginalizację najważniejszego projektu medialnego, który zarówno w Polsce jak i poza jej granicami przeciwdziała tym poczynaniom i zapewnia nam kontakt ze zniewolonymi społeczeństwami obszaru postsowieckiego. Żadna kwota, proponowana mi jako osobista odprawa, nie zrównoważy dla mnie szkód, jakie poniesie Polska – skomentowała Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Nie jest to jej pierwsze odwołanie ze stanowiska dyrektora Biełsatu. Poprzednie miał miejsce w 2009 r. Wówczas została przywrócona po upływie zaledwie tygodnia. Pisaliśmy tej sprawie w tekście pt. Ku radości Łukaszenki.

Jak podała TVP, obowiązki Romaszewskiej-Guzy przejmie jej dotychczasowy zastępca i jeden z założycieli stacji, Białorusin Aleksy Dzikawicki.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
19°C Piątek
noc
16°C Piątek
rano
23°C Piątek
dzień
22°C Piątek
wieczór
wiecej »