Białoruś: zdalna rozprawa dwóch duchownych ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI)

Dwaj duchowni, ksiądz Andrzej Juchniewicz i ksiądz Paweł Lemekh ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), którzy posługują w diecezjalnym sanktuarium w Szumilinie, w dekanacie witebskim diecezji witebskiej, byli 10 maja sądzeni w trybie zdalnym.

Proces księży zatrzymanych w Witebsku odbył się zdalnie 10 maja. Jak powiedzieli Katolik.life wierni, zatrzymani duchowni nie zostali postawieni przed sądem, a ich sprawa administracyjna była rozpatrywana przez "Skype". O wyniku procesu nie poinformowano wiernych i duchownych, ale wiadomo, że zakonnicy pozostają w areszcie, co oznacza, że skazano ich na areszt administracyjny.

W Rosji i niektórych innych państwach postsowieckich, zatrzymanie administracyjne (rosyjski: административное задержание) i areszt administracyjny (rosyjski: Административный арест) są rodzajami uwięzienia związanymi z przestępstwami administracyjnymi. Pojęcia te zostały odziedziczone po prawie Związku Radzieckiego. Podobne koncepcje prawne są stosowane na Białorusi i Ukrainie. Areszt administracyjny jest przeprowadzany za poważne wykroczenie administracyjne, takie jak złośliwe przeciwstawienie się policji lub wojsku, drobne chuligaństwo itp. W późnym Związku Sowieckim typowy czas aresztu administracyjnego wynosił 15 dni, a wyrok ten był rutynowo stosowany wobec dysydentów.

Obydwaj zakonnicy, obywatele Białorusi zostali zatrzymani 8 maja. Zdaniem portalu Katolik.life prawdopodobnie chodzi o działania w Internecie, za które Białorusini byli masowo sądzeni w ostatnich latach: subskrypcje publikacji uznanych za ekstremistyczne, odpowiedzi, komentarze, symbole na awatarach.

Polska prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wezwała do modlitwy za swoich dwóch zatrzymanych współbraci. Zaniepokojenie sytuacją i solidarność wyraził z Rzymu generał zgromadzenia.

Ponadto Katolik.life został poinformowany o kolejnym zatrzymaniu w Szumilinie. Tego samego dnia, kiedy  policja zatrzymała duchownych, zatrzymano w jej miejscu pracy także wierną świecką, należącą do parafii w Szumilinie. Jest to młoda kobieta, nauczycielka, uczestniczka duszpasterstwa młodzieży diecezji witebskiej, wcześniej była wokalistką zespołu muzycznego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
14°C Środa
rano
19°C Środa
dzień
21°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
wiecej »