Sudan: krwawa niepodległość

Od 7 dni wiele osób pozostaje zamkniętych w swoich domach, bez żywności i wody. Na zewnątrz czeka ich śmierć. Helikoptery namierzają i zabijają ludzi, którzy uciekają w poszukiwaniu schronienia na misji ONZ.

Sudańskie Forum Ekumeniczne – pokojowa sieć wszystkich Kościołów chrześcijańskich obecnych w Sudanie, w swoim komunikacie domaga się natychmiastowej interwencji instytucji międzynarodowych w celu zatrzymania fali przemocy, która uderza w bezbronnych Sudańczyków. W Sudanie Południowym – nowym państwie utworzonym po powszechnym referendum ze stycznia 2011 roku, grozi wybuch kryzysu humanitarnego.

Według danych ONZ, 40.000 osób ucieka z południowego Kordofanu – stanu w środkowym Sudanie, zwłaszcza z miasta Kaduqli. Powodem są starcia między wojskiem z Północy – Sudan Armed Forces (SAF) i członkami uzbrojonej grupy byłych rebeliantów z Południa – Sudan People’s Liberation Army (SPLA).

Bombardowania były słyszane w miastach stanu Kauda oraz na terenach Heiban i Um Dorain. Wiele osób pozostaje zamkniętych w swoich domach bez żywności i wody, z obawy przed atakami. Natomiast ci, którzy poszukują schronienia poza miastem, na pagórkach Nuba, są tropieni przez helikoptery i rozstrzeliwani. Według komunikatu podanego przez Sudańskie Forum Ekumeniczne, oddziały SAF przeszukują dom po domu w celu znalezienia podejrzanych osób które mordują na miejscu. Także siły SPLA zostały oskarżone o dopuszczenie się potwornych okrucieństw.

„Społeczność międzynarodowa, pod kierunkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, przy wsparciu Chin, Stanów Zjednoczonych, Unii Afrykańskiej, Ligi Państw Arabskich i Unii Europejskiej, musi natychmiast zastosować wszelkie dostępne środki, aby zakończyć walki, objąć ochroną cywili i umożliwić dotarcie pomocy humanitarnej do wszystkich części Południowego Kordofanu. Będzie to pierwszy krok do wznowienia dialogu pomiędzy stronnictwami, które pozostają ze sobą w konflikcie politycznym i wojskowym” – oświadczył zastępca przewodniczącego Sudańskiego Forum Ekumenicznego, Eberhard Hitzler.

W komunikacie wskazano kilka najważniejszych punktów m.in. ustanowienie „no-fly zone” odnośnie do stanu Kordofan, umożliwienie działaczom międzynarodowym dotarcie z pomocą i zapewnienie ochrony cywilom na placówce misyjnej ONZ w Kudaqli. Przemoc, grabieże i pożary zagrażają życiu przeszło 300.000 osób zamieszkujących Kordofan.

Miasto El Obeid, gdzie mieści się placówka salezjańska jest bezpieczne. Stało się ono miejscem schronienia dla wielu uchodźców. Lekcje w prowadzonej przez salezjanów szkole zostały zawieszone. Sytuacja jest bardzo trudna.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SUDAN, TERROR

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
wiecej »