Jeden z filipińskich biskupów rozpoczął 50-dniową krucjatę w obronie ojczyzny przed "ateistycznymi Chinami".
Szef watykańskiej dyplomacji abp Paul Richard Gallagher wezwał we wtorek władze Filipin i Chin do podjęcia "wszelkich starań" w celu pokojowego rozwiązania sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Wcześniej jeden z filipińskich biskupów rozpoczął 50-dniową krucjatę w obronie ojczyzny przed "ateistycznymi Chinami".
Zapytany o stanowisko Watykanu w sprawie sytuacji na Morzu Zachodniofilipińskim i Morzu Południowochińskim abp Gallagher podkreślił, że "należy dołożyć wszelkich starań, aby wszelkie różnice i spory rozwiązać pokojowo".
Papieski wysłannik wziął udział w konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Filipin Enrique Manalo. "Zachęcamy strony konfliktu do przestrzegania prawa międzynarodowego" - dodał abp Gallagher, który od poniedziałku przebywa z pięciodniową wizytą na Filipinach, gdzie weźmie udział m.in. w dorocznych obchodach Dnia Papieskiego i odbędzie kurtuazyjne spotkanie z prezydentem Ferdinandem R. Marcosem Jr.
To pierwsza oficjalna wizyta szefa watykańskiej dyplomacji na Filipinach w ciągu 72 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską - podkreśliło MSZ w Manili.
Filipini i Chiny mają długą historię sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Pekin, który zgłasza pretensje do blisko 90 proc. akwenu, od początku nie uznaje m.in. orzeczenia Trybunału w Hadze podważającego chińskie roszczenia. Do wzrostu napięć doszło na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy. Obie strony przerzucają się oskarżeniami o niebezpieczne manewry i kolizje w szczególności w okolicach stanowiącej punkt zapalny, znajdującej się w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin Drugiej Ławicy Thomasa. Ostatni incydent w tym regionie, w wyniku którego jeden z filipińskich marynarzy stracił palec, armia filipińska określiła mianem "najbardziej agresywnego" we współczesnej historii.
Pod koniec czerwca jeden z najpopularniejszych hierarchów katolickich na Filipinach rozpoczął 50-dniową krucjatę różańcową w intencji obrony kraju przed "ateistycznymi Chinami". W liście pasterskim abp Socrates Villegas przywołał "prowokacyjne działania" straży przybrzeżnej stanowiące "podstępne próby" deptania "naszych świętych brzegów".
W lutym filipińscy biskupi pisali w liście pasterskim, że "niesprawiedliwe jest, aby rząd pozwalał na wypędzanie rybaków z łowisk". Duchowni zasugerowali rządowi w Manili, że "moralnie dopuszczalne" jest odwołanie się do "przyjaźni sojuszników", jeśli dyplomacja zawiedzie.
Filipiny to jedyny kraj w Azji Południowo-Wschodniej, w którym ponad 80 proc. ludności stanowią katolicy.
Krzysztof Pawliszak
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.