Około tysiąca dzieci z regionu świętokrzyskiego oraz 200 z polonijnych rodzin na Białorusi i Ukrainie skorzysta z letniego wypoczynku na koloniach organizowanych przez Caritas diecezji kieleckiej - zapowiada jej wicedyrektor ks. Krzysztof Banasik.
W czasie kolonii będzie realizowany program wychowawczo-profilaktyczny, w ramach którego podopieczni kształtować mają - pod okiem wykwalifikowanej kadry - umiejętność radzenia sobie z przykrymi emocjami i stresem oraz zachowania pomagające rozładowywać agresję. "Będą też poznawać pozytywne przykłady spędzania wolnego czasu, wartość przyjaźni i uczciwych relacji międzyludzkich oraz ćwiczyć właściwe nawyki z zakresu higieny i stylu życia" - powiedział ks. Banasik.
300 uczestników kolonii ma odpoczywać na dwutygodniowych turnusach w Karpaczu, 400 - w Pogorzelicy Gryfickiej, 240 - w Skale koło Ojcowa, a 50 - w Złotych Piaskach w Bułgarii. 200 przybyszów z Ukrainy i Białorusi przeżyje wakacyjną przygodę w Kaczynie pod Kielcami. Dla wszystkich dzieci zaplanowano - oprócz zajęć wychowawczo-profilaktycznych - wycieczki krajoznawcze, spacery, rajdy, gry i zabawy w plenerze oraz w świetlicy.
Większość uczestników skorzysta z kolonii nieodpłatnie. Koszty organizacji wypoczynku w wysokości około 1,1 mln zł zostaną sfinansowane dzięki dotacji samorządów, gminnych komisji profilaktyki antyalkoholowej, Kuratorium Oświaty w Kielcach, MEN, Senatu i z darowizn. Ok. 250 tys. zł przeznaczono ze środków własnych Caritas, głównie z datków zebranych w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz akcji wielkanocnej.
Około 550 dzieci objętych zostanie półkoloniami, zorganizowanymi w miejscu zamieszkania. Przygotowano je w siedmiu środowiskowych świetlicach i dwóch ogniskach wychowawczych Caritas kieleckiej. W programie zajęć przewidziano rajdy piesze, kąpiele w basenie, zajęcia muzyczne, plastyczne, gry i zabawy sportowe oraz wycieczki autokarowe. (PAP)
mch/ bno/
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.