Dziedziczak: chcą "utopić" tę ustawę

Politycy PiS zaapelowali w niedzielę do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny o zdyscyplinowanie szefów sejmowych Komisji Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny, by jak najszybciej podjęli prace nad obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji.

"Apelujemy do marszałka Sejmu, aby zdyscyplinował przewodniczących obydwu komisji sejmowych, by rzeczywiście ten projekt jak najszybciej trafił pod obrady tych komisji i wrócił do Sejmu, abyśmy mogli rozstrzygnąć kwestie przyjęcia tej ustawy (...) jeszcze przed wyborami" - powiedział na konferencji prasowej Artur Górski.

Jego zdaniem, politycy którzy głosowali w piątek za skierowaniem obywatelskiego projektu ustawy do prac w komisjach sejmowych, a nie - tak jak proponowało PiS - do komisji nadzwyczajnej, tak naprawdę nie chcą, aby ten projekt został przyjęty przez Sejm.

Ich zachowanie nazwał cynicznym i nieodpowiedzialnym. "Podejrzewamy, że wielu zwykłych posłów, którzy głosowali za skierowaniem do komisji sejmowych głosowało w swojej naiwności, że ten projekt zostanie uchwalony" - mówił.

Zdaniem Jana Dziedziczaka, skierowanie tego projektu do komisji sejmowych było głosowaniem de facto za "utopieniem" tej ustawy w komisjach sejmowych. Bo - jak mówił - prace nad projektami, które dotyczą kwestii moralnych w komisjach toczą się długo. Natomiast tych, którzy głosowali przeciwko wnioskowi SLD o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nazwał "posłami sumienia".

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zakłada wykluczenie z prawa tych wyjątków, które dopuszczają w Polsce aborcję. Autorzy projektu chcą także zmiany tytułu obowiązującej ustawy na: "O ochronie życia ludzkiego od poczęcia".

Argumentują, że ludzkie życie, także w fazie prenatalnej, chroni konstytucja. Ich zdaniem ustawa, która dopuszcza przerywanie ciąży w niektórych przypadkach, jest więc niezgodna z ustawą zasadniczą. Podkreślają, że nie ma żadnych przesłanek, aby życie ludzkie w fazie prenatalnej było gorzej chronione niż w jakiejkolwiek innej fazie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA, PARTIE, PIS, PRAWO

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Czwartek
rano
17°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
13°C Piątek
noc
wiecej »