Pracownicy szpitala zablokują "zakopiankę"

Trzydniową blokadę "zakopianki" oraz pikietowanie budynku krakowskiego NFZ zapowiadają pracownicy szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju. Będą protestować przeciw niekorzystnym dla szpitala decyzjom Funduszu.

"Zakopianka" ma być zablokowana w piątek od godz. 16.00 do 18.00, w sobotę między 11.00 a 13.00 oraz w niedzielę od 16.00 do 18.00. Pracownicy rabczańskiego szpitala oraz mieszkańcy uzdrowiska z transparentami będą przechodzić przez przejście dla pieszych obok kościoła na Piątkowej Górze.

"Będziemy protestować przeciwko niesprawiedliwej polityce krakowskiego oddziału NFZ. Jeżeli ten protest nie przyniesie żadnych rezultatów, to w przyszłym tygodniu zablokujemy budynek NFZ w Krakowie" - powiedziała PAP prezes szpitala, Małgorzata Skwarek.

Pracownicy szpitala w Rabce-Zdroju domagają się od NFZ m.in. zawarcia kontraktu na świadczenia zdrowotne udzielane w Izbie Przyjęć. Na początku roku szpital odwołał się od decyzji nieprzyznającej kontraktu. Prezes NFZ rozpatrzył to odwołanie pozytywnie, jednak władze szpitala obawiają się, że dyrektor NFZ w Krakowie zaproponuje niekorzystne warunki kontraktu.

"Obawiamy się, że tak jak w przypadku Oddziału Wewnętrznego dyrektor NFZ w Krakowie rozpisze tzw. rokowania i zaproponuje nam kontrakt od połowy lipca bieżącego roku i na kwotę niższą, niż ta, która powinna nam była być przyznana w zgodzie z obowiązującymi przepisami i zarządzeniami Prezesa NFZ" - powiedziała PAP Skwarek.

Pracownicy lecznicy w Rabce-Zdroju domagają się również od NFZ podpisania kontraktu na oddział chirurgiczny, który szpital w drodze konkursu wygrał, jednak NFZ nadal nie podpisał umowy na jego finansowanie. Mimo braku kontraktu z NFZ szpital od początku roku przyjmuje pacjentów na oddział chirurgii, pożyczając pieniądze z budżetu miasta.

W połowie stycznia zarząd szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju złożył zawiadomienie do prokuratury dotyczące kontraktowania świadczeń medycznych przez krakowski NFZ. Zarząd szpitala wskazywał na nieprawidłowości w trakcie konkursów dla oddziałów wewnętrznego oraz izby przyjęć a także przy rozpatrywaniu protestu.

Krakowska prokuratura po postępowaniu sprawdzającym, odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Zdaniem prokuratury, procedura przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursów była zgodna z przepisami. Zarząd szpitala w Rabce-Zdroju złożył odwołanie od tej decyzji.

31 grudnia ub. r. grupa pracowników szpitala w Rabce-Zdroju również protestowała przy "zakopiance" przeciwko decyzji NFZ o niezawarciu kontraktu na funkcjonowanie oddziału wewnętrznego. Wówczas nie doszło do blokady trasy. Niespełna miesiąc po akcji protestacyjnej, szpital po odwołaniu otrzymał kontrakt na działalność oddziału wewnętrznego.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
wiecej »