Światowe Dni Młodzieży są przeżyciem, które zmienia całe życie – potwierdzają młodzi ludzie, przed spotkaniem młodzieży z Benedyktem XVI w Madrycie.
Ponad 90 proc. uważa, że ŚDM jest okazją, by zdobyć nowe doświadczenia, szerzyć naukę Jezusa Chrystusa i wyrazić swoje zaangażowania w życie Kościoła. Miesiąc przed 26. Światowym Dniem Młodzieży, który od 16 do 21 sierpnia odbędzie się w Madrycie, Hiszpański Komitet Organizacyjny opublikował wyniki badań przeprowadzonych wśród młodych ludzi, którzy śledzą w internecie wiadomości związane z tym wydarzeniem. Ośrodek Analiz Demoskopijnych (GAD) dokonał analizy 1,8 tys. ankiet, przesłanych do młodych z całego świata, którzy nie przekroczyli 30. roku życia.
Wynika z nich, że dziewięciu na dziesięciu badanych uważa, iż Światowy Dzień Młodzieży jest „przeżyciem, które zmienia życie”. Wśród celów uczestnictwa w spotkaniu papieża z młodzieżą świata badani wymieniali: możliwość zdobycia nowego doświadczenia (93 proc.), szerzenie nauki Jezusa Chrystusa (92 proc.), wyrażenie swojego zaangażowania w życie Kościoła (90 proc.) i wyzbycie się swoich duchowych trosk i niepokojów. Młodzi przybywają na ŚDM również po to, aby poznać nowych ludzi (87 proc.) i przebywać wśród tych, którzy myślą podobnie jak oni sami (88 proc.).
Jeden na czterech ankietowanych uczestniczył już we wcześniejszych obchodach Światowego Dnia Młodzieży. Ponad połowa obecna była w Kolonii (61 proc.), a 44 proc. w Sydney. Niemal wszyscy młodzi ludzie (98 proc.), którzy już wcześniej uczestniczyli w ŚDM w roku 2005 i 2008, ocenią to wydarzenie jako niezwykle pozytywne doświadczenie (80 proc. – bardzo pozytywnie i 18 proc. pozytywnie).
Uczestnicy ŚDM uważają, że wiara w Chrystusa daje siłę, aby przebaczać innym (85 proc.), być solidarnym i pomagać najbardziej potrzebującym (80 proc.) oraz, aby wydorośleć i stać się lepszym człowiekiem (79 proc.). Jak wynika z badań w opinii ankietowanych tego typu spotkania pomagają również przyjąć cierpienie i być szczęśliwym (opinię taką wyraziło 75 proc. badanych) oraz mieć czyste intencje (67 proc.).
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.