Polska prokuratura nie wie jeszcze, kiedy będzie możliwe przekazanie wraku samolotu Tu-154M, ale już zaczyna logistyczne przygotowania do tej operacji - powiedział w środę w Senacie szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ireneusz Szeląg.
"Chciałbym posiąść wiedzę, kiedy to nastąpi. Poruszamy ten temat przy każdym kontakcie ze stroną rosyjską" - zapewniał płk Szeląg, przedstawiając senatorom informację o śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej.
Jak dodał, prokuratorzy rozpoczęli logistyczne przygotowania do przekazania wraku stronie polskiej. "Pamiętajmy, że te wielkogabarytowe przedmioty trzeba przewieźć przez kilka granic" - powiedział Szeląg, nie ujawniając żadnych szczegółów. Powiedział tylko, że zwrócono się z odpowiednimi pismami do polskich władz wojskowych i do strony rosyjskiej, ale - jak dodał - "byłoby niestosownością, gdyby adresaci pism dowiadywali się o ich treści z innych źródeł".
Naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski dodał, że ta operacja zaangażuje służby wojskowe, policyjne, graniczne i sanitarne. Przypomniał, że o zwrot wraku prokuratura upomniała się już w pierwszym wniosku o pomoc prawną do Rosji z 10 kwietnia 2010 r., ale strona rosyjska odpowiada, że także potrzebuje wraku - jako dowodu w swoim śledztwie.
Szeląg zaprzeczył zarazem, by biegli pracujący dla prokuratury stwierdzili, że samolot utracił zasilanie na wysokości 15 metrów nad ziemią - jak twierdzili politycy PiS. "Nic takiego nie padło, aczkolwiek wyczytałem to nazajutrz w gazetach. Jeden z dziennikarzy usiłował uzyskać od przedstawicieli prokuratury takie oświadczenie, ale go nie było. Tę nieprawidłowość - jako człowiek życzliwy - zrzucam na karb wysokiej temperatury panującej tego dnia w sali konferencyjnej" - powiedział.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.