Białoruś musi być w Europie i będzie - zapewnił Polaków mieszkających w tym kraju Lech Wałęsa. Były prezydent spotkał się z ok. 50 przedstawicielami białoruskich organizacji polonijnych w poniedziałek w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta.
Grupa Polaków z Białorusi przyjechała do Trójmiasta na zaproszenie sopockiego samorządu. Wśród gości ze Wschodu byli głównie członkowie zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi, w tym wiceprezes Mieczysław Jaśkiewicz. Spotkanie z Lechem Wałęsą zorganizowano na ich prośbę.
"Uwierzcie, że dziś od każdego z nas dużo zależy" - przekonywał uczestników spotkania b. prezydent. Wyjaśnił, że jego zdaniem zmiany zachodzące w ostatnich latach na świecie nie wynikają z "chęci polityków". "W epoce globalizacji i informacji, wiele rzeczy wynika po prostu z rozwoju" - dodał Lech Wałęsa.
"Jesteśmy skazani na otwieranie granic. Nie może tak być, aby Białoruś czy Ukraina nie były w związku ekonomicznym z Europą. To niezgodne z rozwojem cywilizacji. Musicie być w Europie i będziecie. Czy tego chcecie, czy nie, to jest wyższa konieczność" - mówił b. prezydent.
Wałęsa dodał, że ewentualne przyłączenie Białorusi do Unii Europejskiej będzie długą i ciężką drogą, zwłaszcza, że w Europie - za sprawą kłopotów, jakie przeżywa wiele krajów, choćby Grecja czy Portugalia, "panuje w tej chwili duży ruch". "Europa was chce, ale i u was jest za dużo niezorganizowania" - podkreślił.
Na pytanie, w jaki sposób Polacy na Białorusi mają walczyć o demokratyzację tego kraju, b. prezydent powiedział, że powinni oni działać "ostrożnie, mądrze i spokojnie". Ostrzegł też, że mieszkańcy Białorusi muszą w tych zabiegach liczyć głównie na siebie. "Pamiętajcie, że Europa nie jest w stanie za bardzo wam pomóc, bo ma swoje problemy" - mówił Wałęsa.
Pytany przez uczestników spotkania, dlaczego - jako urzędujący prezydent - nie odwiedził Grodna, Wałęsa powiedział, że akurat o celach podróży nie decydował on sam, ale ludzie z jego otoczenia. "Miałem swoich ludzi, to oni o to dbali. A z drugiej strony, było tyle miejsc, gdzie powinienem być" - dodał. Jak zaznaczył, nie wiadomo mu nic na temat ewentualnych zakazów wjazdu na Białoruś w czasie, gdy był on prezydentem.
Na zakończenie spotkania członkowie Związku podziękowali Wałęsie za jego opozycyjną działalność i zaprosili b. prezydenta do odwiedzenia ich na Białorusi. Uczestnicy spotkania zrobili też sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie, po czym razem odśpiewali "Rotę".
Działacze organizacji polonijnych przebywają w Trójmieście od soboty. Na Białoruś wrócą w środę. W czasie pobytu finansowanego przez miasto Sopot goście odwiedzili bądź odwiedzą m.in: Gdańsk, Hel oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.