Reklama

Kopacz: Pacjenci nie będą dopłacać

Nie zamierzamy wprowadzać współpłacenia pacjentów za świadczenia medyczne - podkreślała w środę minister zdrowia Ewa Kopacz podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zapowiedziała, że po wyborach chce wprowadzić kolejne zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Reklama

Kopacz dodała, że w żadnym kraju, w którym funkcjonują dopłaty do świadczeń, nie wpłynęły one na skrócenie kolejek do lekarzy. Jak mówiła, współpłacenie wycofują m.in. Węgry, Czechy i Słowacja. "Okazało się, że dopłaty do świadczeń uderzyły najbardziej w najuboższą część społeczeństwa. Takie osoby nie chodziły do lekarzy, a potem trafiały do szpitali jako ciężkie przypadki" - podkreślała minister zdrowia.

Zapowiedziała, że po wyborach chce wprowadzić system oceny jakości świadczeń medycznych, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne oraz kontynuować przekształcanie szpitali w spółki. Dodała, że Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejne projekty ustaw, które mają trafić do Sejmu w przyszłej kadencji. Chodzi m.in. o ustawy: o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych, o jakości w ochronie zdrowia, o zdrowiu publicznym, o badaniach klinicznych. Kopacz zapewniała, że wprowadzą one znaczące zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Minister podkreślała także, że zamierza doprowadzić do powstania konkurencji dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z propozycją, prywatne podmioty mogłyby starać się o to, by gospodarować publiczną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Zaznaczyła jednak, że nie zamierza likwidować NFZ.

Kopacz zapowiedziała również utworzenie Agencji Taryfikacji, na podstawie jej ustaleń wyceniane byłyby świadczenia medyczne. Z kolei system kontroli jakości ma premiować te lecznice, które będą wykonywały świadczenia na odpowiednim poziomie, określanym na podstawie wskaźnika efektywności.

Obecnie wycenę świadczeń wskazuje NFZ. W przyszłości taryfę ma ustalać Agencja w oparciu o zestawienie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych oraz wykaz przypisanych im stawek. Przy kontraktowaniu świadczeń NFZ będzie musiał uwzględniać wytyczne Agencji.

MZ ma już projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Przepisy przygotowane przez resort określają ogólne warunki funkcjonowania dodatkowych ubezpieczeń oraz mechanizmy mające gwarantować dostępność do świadczeń finansowanych przez NFZ dla osób, które nie będą korzystały z dodatkowych ubezpieczeń.

Paweł Rozwód(PAP)

pro/ bos/ mag/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama