Abp Jeremiasz prezesem PRE

Abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego został po raz trzeci wybrany na stanowisko prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej - poinformowała w poniedziałek wieczorem Rada.

Jak czytamy w przesłanym PAP komunikacie, Zgromadzenie Ogólne Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) odbyło się w poniedziałek w Centrum Luterańskim w Warszawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich siedmiu Kościołów członkowskich PRE: Chrześcijan Baptystów, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Metodystycznego, Ewangelicko-Reformowanego, Polskokatolickiego, Starokatolickiego Mariawitów oraz Prawosławnego.

"W nowej kadencji szczególną uwagę będę chciał zwrócić na bardziej intensywną pracę w ramach komisji PRE, stały dialog teologiczny oraz podkreślanie wielokonfesyjności i wielokulturowości Polski" - napisał abp Jeremiasz w przesłanym PAP piśmie.

Prezes PRE poruszył też temat współpracy z Kościołem katolickim. Jak zapewnił, "ma ona miejsce zarówno na szczeblu centralnym - w ramach Komisji ds. Dialogu, jak i regionalnym". Zauważył, że choć "Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościołowi Rzymskokatolickiemu nie udało się przygotować wspólnych oświadczeń w niektórych sprawach" to obie instytucje organizowały wspólne konferencje naukowe i prowadzą końcowe rozmowy na temat wspólnego dokumentu dotyczącego małżeństw o różnej przynależności wyznaniowej.

Jak podkreślił abp Jeremiasz, jednym z projektów Rady - "Pojednanie w Europie - zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech" - zainteresowało się Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Polska Rada Ekumeniczna przygotowała swój program działań w czasie prezydencji Polski w Unii Europejskiej, a także planuje zorganizowanie opieki duszpasterskiej dla kibiców podczas Euro 2012.

Abp Jeremiasz (Jan Anchimiuk) urodził się 3 października 1943 r. w Odrynkach na Białostocczyźnie. Jest duchownym Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, od 1983 r. Arcybiskupem Wrocławskim i Szczecińskim. Ukończył teologię w Chrześcijańskiej
Akademii Teologicznej w Warszawie. Studiował również w Moskiewskiej Akademii Teologicznej (z siedzibą w Zagorsku) oraz na Wydziale Teologii Ewangelickiej w Zurychu.
Od lat jest zaangażowany w ruch ekumeniczny. Na swoim gruncie lokalnym, we Wrocławiu, przyczynił się do rozwoju projektu zwanego Dzielnicą Wzajemnego Szacunku (lub Dzielnicą Czterech Świątyń), czyli współpracy pomiędzy parafiami katolicką, luterańską, prawosławną i
gminą żydowską. Od 1982 r. jest członkiem międzywyznaniowego zespołu tłumaczy Nowego Testamentu. W 2001 r. został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Od 2001 r. współprzewodniczy Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady
Ekumenicznej. Z ramienia Kościoła Prawosławnego wchodzi w skład Komitetu Krajowego Towarzystwa Biblijnego w Polsce, gdzie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego.
Abp Jeremiasz uczestniczył w wielu międzynarodowych spotkaniach i konferencjach ekumenicznych – Konferencji Kościołów Europejskich, a także w Zgromadzeniach Ogólnych Światowej Rady Kościołów. W latach 1975-91 zasiadał w Komitecie Naczelnym ŚRK.
Od 1968 r. pracuje naukowo (zajmuje się biblistyką) w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; jest profesorem tej uczelni, a w latach 1996-2002 i ponownie od 2008 r. także jej rektorem.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PRE, PREZES, WYZNANIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Piątek
noc
18°C Piątek
rano
18°C Piątek
dzień
21°C Piątek
wieczór
wiecej »