Peres: Abbas to najlepszy prezydent

Prezydent Izraela Szimon Peres nazwał w poniedziałek Mahmuda Abbasa "najlepszym prezydentem Palestyńczyków w historii" i wezwał go do wznowienia rozmów pokojowych z państwem żydowskim.

Przemawiając na spotkaniu z ambasadorami obcych państw w swojej jerozolimskiej rezydencji Peres, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za porozumienia pokojowe z Palestyńczykami, podkreślił, że nie tylko bardzo szanuje, ale i lubi Abbasa.

Wezwał go jednocześnie do powrotu do rozmów pokojowych z Izraelem, zerwanych ponad rok temu. "Wznówmy rokowania, otwarcie i w spokoju, nawet jeśli się nie zgadzamy i krytykujemy" - zaapelował Peres. Jego zdaniem, reaktywacja negocjacji bliskowschodnich jest tym ważniejsza, że "sytuacja w naszym regionie nigdy nie była tak niebezpieczna".

Przypomniał, że rozmowy pokojowe - zakończone podpisaniem układu z Oslo w 1993 roku, na podstawie którego powstała Autonomia Palestyńska - przez pierwsze miesiące toczyły się bez udziału mediów, bo inaczej - zdaniem Peresa - nigdy by się nie powiodły.

W ten sposób Peres pośrednio skrytykował zarówno sposób ogłoszenia najnowszego planu pokojowego przez kwartet bliskowschodni (ONZ, UE, USA, Rosja), jak i obliczone na uzyskanie efektów propagandowych wystąpienia Abbasa oraz izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Wielu komentatorów orzekło, że - sądząc po treści obu przemówień - o wznowieniu rokowań nie ma nawet co marzyć. Z licznych analiz wynika, że dwaj liderzy stoczyli w ONZ pojedynek, wygłaszając swe mowy przede wszystkim z myślą o zaspokojeniu oczekiwań własnych elektoratów, a co za tym idzie, nie było w nich nawet najmniejszych prób wejścia w położenie drugiej strony, nie mówiąc o zrozumieniu dla jej racji.

Mobilizacja własnych szeregów przyniosła pierwsze efekty obydwu przywódcom.

Z poniedziałkowego sondażu lewicowej gazety "Haarec" wynika, że popularność Netanjahu po przemówieniu w ONZ skoczyła z 32 do 41 proc. W Nowym Jorku Netanjahu skrytykował nie tylko złożenie przez Abbasa - wbrew stanowisku Izraela - wniosku o członkostwo Palestyny w ONZ, ale też zapowiedział, że nie ma mowy o zamrożeniu osadnictwa żydowskiego na spornych terytoriach, czego domagają się Palestyńczycy, stawiając tę kwestię jako warunek konieczny wznowienia negocjacji.

Abbasa po przyjeździe z ONZ czekała triumfalna feta na ulicach Ramalli. Palestyńczycy przywitali go niczym bohatera, wznosząc portrety prezydenta i wiwatując na jego cześć za to, że nie poddał się naciskom i przeciwstawił największej potędze regionu, Izraelowi, oraz jego protektorowi, jakim są Stany Zjednoczone.

W poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym "Haarec" zauważa, że w obliczu braku nadziei na pokojowy przełom zmagania Netanjahu i Abbasa w ONZ obejrzał w piątek jedynie co czwarty widz programów telewizyjnych w Izraelu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Poniedziałek
noc
21°C Poniedziałek
rano
31°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »