Wśród 24 nowych połączeń lotniczych z Warszawy, do których uruchomienia przekonuje światowych przewoźników lotnisko Chopina, jest m.in. Pekin, Miami, Dubaj, Singapur i Zagrzeb. Władze portu promowały polską stolicę podczas targów branży lotniczej w Berlinie.
World Route Development Forum, nazywana także skrótowo "World Routes", to jedno z największych spotkań branży lotniczej na świecie. Przedstawiciele ponad 800 lotnisk oraz 300 linii lotniczych z całego świata rozmawiali w pierwszych dniach października w Berlinie o możliwości uruchamiania nowych połączeń i zwiększaniu częstotliwości lotów na kierunkach już obsługiwanych. Lotnisko Chopina po raz trzeci uczestniczyło w tych targach.
"Obecność na takich targach jest jednym z elementów naszej długofalowej strategii promocyjnej. Walczymy o przewoźników i pasażerów z lokalnymi konkurentami z Budapesztu, Pragi, Kijowa czy Berlina. Chcemy też przekonać przewoźników, że latanie do Warszawy się opłaca" - powiedział PAP dyrektor lotniska Chopina Michał Marzec.
Wyjaśnił, że efekty rozmów przeprowadzonych w Berlinie nie pojawią się natychmiast. "Jednak każda tego typu impreza wzmacnia wizerunek naszego portu jako atrakcyjnej destynacji, w którą warto zainwestować" - powiedział.
Jak powiedział dyrektor biura handlowego lotniska Chopina Piotr Nalej, port rozmawia m.in. z takimi przewoźnikami jak Emirates, Air China, Singapore Airlines, Qatar Airlines, American Airlines.
"Mamy 24 nowe połączenia, które chcemy sprzedać światowym przewoźnikom. Chodzi o loty z Warszawy m.in. do Pekinu, Singapuru, Filadelfii, Miami, Emiratów Arabskich. Prezentujemy przewoźnikom m.in. dokładne wyliczenia, ilu Polaków rocznie lata do tych miejsc, jaka jest przewidywalna przepustowość i na końcu, ile linia lotnicza zarobi, jeśli zdecyduje się uruchomić takie połączenie ze stolicą Polski" - powiedział. Dodał, że kilu przewoźników wykazuje duże zainteresowanie, ale wciąż bada nasz rynek.
Zaznaczył, że rozmowy z liniami trwają średnio 2-3 lata. "Od sześciu lat rozmawiamy z linią Emirates, żeby uruchomić loty do Emiratów Arabskich" - powiedział.
Udział lotniska w targach został dofinansowany ze środków unijnych. Swoje stoiska na targach miały także dwa nowe polskie porty lotnicze: Lublin i Modlin.
Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2010 r. z usług lotniska skorzystało łącznie blisko 8,7 miliona pasażerów, czyli prawie 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. W ciągu roku na Lotnisku Chopina wykonano 138,6 tys. operacji lotniczych.(PAP)
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.