Seria wybryków chuligańskich związanych z meczami piłki nożnej i hokeja na lodzie w Sztokholmie sprawiła, że szwedzka policja będzie wystawiać klubom rachunki za udział w akcjach przeciw pseudokibicom.
Koszty dotyczące pojedynków wysokiego ryzyka, głównie pomiędzy trzema stołecznymi drużynami AIK, Djurgarden i Hammarby, wynoszą według obliczeń policji ok. 110 tys. euro.
Policja stwierdziła, że są to koszty ponoszone przez społeczeństwo i muszą zostać pokryte przez organizatorów imprez sportowych, którzy powinni je lepiej zabezpieczać. Dlatego teraz będzie wystawiać rachunki klubom. Jeżeli system sprawdzi się w Sztokholmie, będzie dotyczyć całego kraju.
Zabezpieczenie policji podczas "normalnego" ligowego meczu piłkarskiego zostało wycenione w przypadku AIK na 20 tys. euro, a hokeja na 4500.
Prezes AIK Peter Mellqvist skomentował, że decyzja ta jest dla klubów finansowym ciosem w plecy. "Jedynym rozwiązaniem będzie podniesienie cen biletów, a to może spowodować zmniejszenie publiczności i w efekcie z powodów finansowych degradację do niższej ligi. Zadaniem policji jest utrzymanie porządku, a nie komercyjne wynajmowanie swoich usług".
Policja przedstawiła szczegółową wycenę dodatkowej ochrony meczów, według której każda rozpoczęta godzina pracy każdego policjanta będzie kosztować 100 euro, psa policyjnego 35, konia 45, a helikoptera 1600 euro. Po akcji klub otrzyma rachunek kosztów, które będzie musiał pokryć.
Wprowadza się również okres przejściowy, tak aby kluby mogły przyzwyczaić się do nowych przepisów. Do 1 lipca przyszłego roku otrzymają 75 procent zniżki od każdej faktury. Policja podkreśliła, że kluby będą pokrywać tylko koszty dotyczące ochrony na stadionie lub w hali i w najbliższych okolicach obiektu.
"Za akcje przeciw pseudokibicom w innych częściach miasta kluby nie będą musiały płacić. Nasza decyzja jest dla klubów trudna lecz po serii wybryków chuligańskich była oczekiwana. Celem jest zmuszenie federacji i klubów do lepszej organizacji i zabezpieczenia swoich imprez" - podkreśliła inspektor Carin Goetablad.
Pierwszym meczem, za który policja wystawi rachunek będzie hokejowy pojedynek AIK - Djurgarden 14 listopada.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.