Zespół Downa nie jest wskazaniem do aborcji

Poznański szpital uniwersytecki przy ul. Polnej wydał oświadczenie, broniące lekarzy, którzy uznali, że zespół Downa nie jest wskazaniem do aborcji.

Zgodnie z polskim prawem, aborcja jest dopuszczalna w przypadku "ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu". Czy zespół Downa jest takim upośledzeniem? Tego ustawa nie precyzuje.

Poznańscy lekarze w swoim orzeczeniu tłumaczą, że „u płodu nie stwierdza się ultrasonograficznie wad narządów wewnętrznych, a zespół Downa nie musi oznaczać ciężkiego upośledzenia ani nie jest zagrożeniem życia”. I nie zgadzają się na wykonanie zabiegu.

- Nie ma i nie może być jednej interpretacji sformułowań ustawowych, w szczególności takich jak "ciężkie upośledzenie płodu". Kwestię tę należy oceniać indywidualnie w każdym konkretnym przypadku (..) W tym konkretnym przypadku będącym przedmiotem publikacji prasowej, dokonanie przerwania ciąży jest nieuzasadnione - potwierdza w swym oświadczeniu poznański szpital, który w innych przypadkach zgadza się na wykonanie aborcji.

Jego stanowisko poparła prof. Anna Latos-Bieleńska, przewodnicząca Komisji Wad Rozwojowych i Poradnictwa Genetycznego w Katedrze i Zakładzie Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: - Wskazaniami do zabiegu są wady letalne (prowadzące zwykle do śmierci w pierwszym roku życia), jak bezmózgowie, bezczaszkowie, zespół Edwardsa, czyli bardzo ciężkie upośledzenie umysłowe. W tym świetle zespół Downa nie spełnia wymogów ustawy antyaborcyjnej – podkreśla prof. Latos-Bieleńska.

Gazeta.pl cytuje też opinię przeciwną, której autorem jest prof. Jerzy Nowak, szef poznańskiego Instytutu Genetyki Człowieka PAN.

«« | « | 1 | » | »»
 • Malina-m3
  03.11.2011 17:16
  Aha, dodam, że nie doradzałabym także zabicia dziecka z zespołem Edwardsa. Myślę, że dla samych rodziców lepiej, jeśli zobaczą swoje dziecko i będą się nim opiekować - może kilka dni, a może kilka lat (bo te dzieci jednak mogą skończyć kilka lat!).
 • Paul
  03.11.2011 23:41
  Tchórze po prostu umywają ręce i nawet kobiecie nie zaproponują jakiejkolwiek pomocy, zaznaczają jednak, że kwestię tę należy oceniać indywidualnie w każdym konkretnym przypadku. Brawo, nie ma to jak uznaniowość.

 • Kazëb 52
  05.11.2011 02:52
  O ile mi wiadomo, to im więcej ktoś ma par chromosomów, tym jest organizmem aorganizowanym na wyższym - bardziej ludzkim - poziomie. Co do ludzi z tzw. zespołem Downa, to zwłaszcza im nie można postawić takiego zarzutu, który by uznawał te osoby za mniej ludzkie. Miałem do czynienia wiele razy - i wciąż mam - z tzw. ,,chorymi'' na zespół Downa. Tyle dobrego się od nich już nauczyłem, że gdyby nie oni może byłbym trochę dalej od prawdziwego człowieczeństwa. Skoro więc oni są w stanie uszlachetniać nasze nie za często Ludzkie - jak i tu też w kilku przypadkach jasno widać - społeczeństwo homo sapiensów, to właśnie oni są bardzo nam potrzebni do rozwoju, byśmy nie skończyli z powrotem na drzewach. Walka z tymi tak zwanymi ,,chorymi'' jest w rzeczywistości walką z Człowieczeństwem, nawet i z Człowiekiem !! Widzę to w conajmniej dwóch płaszczyznach: - ich roli w społeczeństwach i godnej Człowieka naszej postawy wobec nich. BRAWO LEKARZE ZE SZPITALA NA POLNEJ !!!
 • jesienna
  08.11.2011 18:19
  Moja ciotka urodziła chłopczyka z zespołem Downa, ma teraz 18 lat.

  Jakby się czuł gdyby się dowiedział, że polskie prawo go nie chroni, że jako "Down" nie zasługuje na życie?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  29°C Sobota
  wieczór
  wiecej »