W diecezji sosnowieckiej powstaje ośrodek katechumenatu dorosłych. Mogą się do niego zgłaszać osoby, które z różnych względów nie przyjęły w dzieciństwie sakramentu chrztu św., a chcą do niego świadomie i dobrze się przygotować.
Spotkania dla katechumenów rozpoczną się 3 listopada w Sosnowcu.
- Duszpasterze coraz częściej spotykają się z sytuacją, że do kancelarii przychodzi osoba dorosła, która chce się ochrzcić, przystąpić do I Komunii św. czy bierzmowania. Z myślą o nich chcemy uruchomić miejsce, gdzie będą mogli przez kilka miesięcy przygotować się do tego ważnego wydarzenia – opowiada ks. Andrzej Polit. Podkreśla, że w ośrodku przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu posługiwać będą głownie młodzi księża.
– Zazwyczaj o chrzest też proszą ludzie młodzi. Będzie nam łatwiej się porozumieć – mówi ks. Polit. Inicjatorzy ośrodka katechumenatu dorosłych mówią, ze duszpasterze w parafii nie zawsze mają czas, by poświęcić na przygotowanie do chrztu św. wystarczającą ilość czasu. W ośrodku, oprócz wspólnych, cotygodniowych katechez wtorkowych, planowane są indywidualne rozmowy katechistów z kandydatami do sakramentów. Chrzest planowany jest w Wielką Sobotę w sosnowieckiej katedrze. Po nim nowoochrzczonym zaproponowany zostanie rok tzw. neofitatu.
Diecezjalny Ośrodek Katechumenatu Dorosłych rozpocznie działalność przy parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu (ul. Jagiellońska 2a) we wtorek, 3 listopada o godz. 19.30. Chętni, którzy chcą przygotować się do chrztu św. powinni wcześniej zgłosić to koordynatorowi telefonicznie (nr 793 276-923).
Małżeństwo to jedno z najszlachetniejszych powołań człowieka.
Ojciec Święty spotkał się z uczestnikami Jubileuszu Romów, Sinti i Wędrujących Społeczności.
Pierwsze miejsce - parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Mońkach.
Jedna osoba zginęła, 23 poszkodowanych wraca do Polski, dwóch zostało w austriackich szpitalach.
Zarzuty wobec każdego z jeńców oparto wyłącznie na tym, że służył on w batalionie "Ajdar".
Podkop odkryto w okolicy miejscowości Kondratki w powiecie białostockim.
Karol III i Kamila po raz pierwszy spotkają się z Leonem XIV.