Wielu ukraińskich chrześcijan dostrzega w akcie zawierzenia Rosji i Ukrainy Matce Bożej ostatnią deskę ratunku i jedyną nadzieję na pokój.
Irlandzcy katolicy i anglikanie wspólnie apelują do patriarchy o sprzeciw wobec wojny.
Przygotowując się do aktu konsekracji, dziś chcemy powierzyć opiece Najświętszej Maryi Panny ukraińskie kobiety – powiedział w swym codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk.
Jak uznał w czwartek sąd apelacyjny, czyny przypisywane trzem oskarżonym mężczyznom stanowią zbrodnię przeciwko ludzkości, która nie ulega przedawnieniu.
"Kard. Pell ma pełne prawo przypomnieć Kongregacji Nauki Wiary o jej obowiązku strzeżenia prawdy wiary i jedności Kościoła Chrystusowego w autorytecie następcy Piotra w obliczu otwartej herezji niemieckiego synodalizmu".
Tylko 6 procent mieszkańców Rosji regularnie uczestniczy w niedzielnych liturgiach, chociaż 71 proc. deklaruje przynależność do Kościoła prawosławnego – wynika z danych sondażu przeprowadzonego w 2017 przez renomowany Pew Research Center.
Sytuacja w diecezji kijowsko-żytomierskiej robi się coraz gorsza. Z pomocą przychodzi także Caritas, którego dyrektorem jest ks. Witalij Umiński. W rozmowie z Family News Service kapłan opowiada m.in. o tym jak organizowana jest pomoc humanitarna na Ukrainie, czego najbardziej obawiają się ludzie, jak wygląda sytuacja osób z niepełnosprawnościami oraz o tym czego obecnie potrzebują.
W centrum Lwowa krypty pod katedrą łacińską zostały udostępnione jako schron dla mieszkańców. To miejsce jest otwarte dla każdego, a my zawsze reagujemy słysząc alarm przeciwlotniczy. Mamy nadzieję, że Lwów zostanie oszczędzony - powiedział w rozmowie z PAP Krzysztof Szebla wikariusz katedry łacińskiej we Lwowie.
Czekamy w Kijowie na Papieża, czekamy na niego teraz! – powiedział bp Edward Kawa. W rozmowie z Radiem Watykańskim pomocniczy biskup lwowski podkreślił, że wizyta papieskiego jałmużnika na Ukrainie była dla cierpiącego narodu zastrzykiem nadziei i dowodem bliskości Ojca Świętego. Jednak – jak zaznaczył – obecność Franciszka w stolicy Ukrainy mogłaby przynieść upragniony pokój.
„Na Ukrainie mamy miasta, które stały się cmentarzami pod gołym niebem. Rosjanie nie pozwalają nam zabierać ciał zmarłych i ich chować. Potrzebujemy korytarzy humanitarnych, by móc wypełnić chrześcijański i ludzki obowiązek pochówku” - powiedział ks. Mikołaj Melnyk, proboszcz z diecezji kamieniecko-podolskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.