Prawosławny klasztor w Odessie stał się schronieniem dla wielu uchodźców szukających bezpiecznego dachu nad głową przed dalszą ucieczką. „Przyjmujemy wszystkich bez wyjątku, nasze drzwi są cały czas otwarte” – mówi rosyjska mniszka odpowiadająca za klasztor, który należy do Patriarchatu Moskiewskiego.
Trwająca już 37 dni wojna na Ukrainie sprawia, że coraz więcej osób odczuwa przygnębienie i zmęczenie. Ciągłe napięcie i lęk o utratę życia, jest dla wielu frustrujący. Duszpasterze zachęcają do modlitwy i oparcia swojego życia na Bogu.
Międzynarodowe stowarzyszenie największych sanktuariów maryjnych Europy, w tym również Jasna Góra w Częstochowie, w liście otwartym sprzeciwiła się wojnie na Ukrainie i poparła chęć wstąpienia tego kraju do Unii Europejskiej. „Odrzucamy atak Rosji na Ukrainę i jak najostrzej potępiamy niszczycielskie działania wojenne Federacji Rosyjskiej” – stwierdza ogłoszony 1 kwietnia dokument „Shrines of Europe” (Sanktuaria Europy) do przywódcy Kremla Władimira Putina.
Abp Światosław Szewczuk zauważa, że wojna, która toczy się na Ukrainie, ma wszelkie cechy walki duchowej. Charakteryzuje się przemyślną manipulacją złego ducha, który próbuje zasiać w naszych głowach propagandę grzechu. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przypomina, że ze złem nie wolno nigdy dialogować, gdyż może stać się ono okupantem naszych umysłów i serc.
Kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, który jest Maltańczykiem uważa, że obecność Następcy Piotra na wyspie św. Pawła będzie wielkim doświadczeniem łaski i utwierdzi mieszkańców w wierze. Hasło pielgrzymki Franciszka zawarte w słowach: „Okazali nam niespotykaną życzliwość” (Dz 28, 2) podkreśla trudną sytuację migrantów, przekraczających Morze Śródziemne.
Papież Franciszek to trzeci następca Apostoła Piotra, którzy przybędzie na Maltę. Dla katolików na wyspie przygotowanie do tej wizyty jest nie tylko wyzwaniem, by jak najlepiej przyjąć Ojca Świętego, ale przede wszystkim, by zachować otwarte serca i umysły na jego przesłanie. Powiedział o tym Radiu Watykańskiemu ks. Joseph Mizzi, archiprezbiter bazyliki św. Pawła w Rabacie.
Komitet organizacyjny Światowych Dni Młodzieży zaplanowanych na 2023 rok w Lizbonie przewiduje, że pierwsze spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą podczas tej największej imprezy młodych katolików odbędzie się 3 sierpnia. Następnie Ojciec Święty będzie się modlił z nimi przez kolejne trzy dni.
Franciszek spotkał się po raz kolejny z przebywającą w Watykanie delegacją rdzennej ludności Kanady. W dzisiejszym przemówieniu Papież odniósł się do wysłuchanych na przestrzeni kilku dni świadectw tych, którzy przetrwali koszmar szkół rezydencjalnych. „Odczuwam oburzenie, smutek i wstyd, proszę was o przebaczenie” – powiedział Ojciec Święty.
Światowa Rada Kościołów potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę i zaapelowała o natychmiastowe zaprzestanie przemocy. Część jej członków domaga się także wydalenia z rady Patriarchatu Moskiewskiego i jego zwierzchnika. Ich zdaniem działania Cyryla stoją w sprzeczności z misją tej organizacji i zagrażają jedności chrześcijan, a jego poparcie dla wojny rozpętanej przez Władimira Putina kompromituje jego samego i Rosyjski Kościół Prawosławny.
Razem ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie dzieci z całej Polski rozpoczynają nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. W Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej najmłodsi będą modlić się o pokój na Ukrainie. Wydarzenie jest częścią specjalnej edycji kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu”.