Obowiązująca dotychczas na Litwie ustawa o mniejszościach narodowych wygasła 1 stycznia. Projekt nowej ustawy nie został na razie przyjęty i nie wiadomo, czy w ogóle zostanie zatwierdzony. Ministerstwo Sprawiedliwości Litwy poinformowało natomiast, że rząd przygotował projekt ustawy zezwalającej na zapis imienia i nazwiska w paszporcie nie tylko w języku litewskim, lecz także w językach innych, opartych na alfabecie łacińskim, m.in. w polskim.
Hiszpania, która od stycznia przewodniczy UE, zaproponowała w czwartek utworzenie unijnego obserwatorium zajmującego się przemocą wobec kobiet oraz przyjęcie dyrektywy gwarantującej prawną ochronę ofiarom tej przemocy w całej Unii Europejskiej.
Nie doszło do żadnych uchybień w systemie bezpieczeństwa podczas pasterki w bazylice świętego Piotra, kiedy Benedykt XVI, popchnięty przez niezrównoważoną kobietę, przewrócił się na podłogę - taką opinię wyraził prefekt Salvatore Festa z włoskiej policji, odpowiedzialny za kontakty ze służbami watykańskimi, czuwającymi nad papieżem.
Justyna Kowalczyk wygrała w czwartek we włoskim Dobbiaco bieg na 5 km techniką klasyczną, który stanowił szósty etap cyklu Tour de Ski w biegach narciarskich i objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Polka umocniła się również na prowadzeniu w Pucharze Świata.
Adam G., skazany na 20 lat więzienia za rozbój i spowodowanie śmierci belgijskiego nastolatka Joe, zostanie wydany Polsce, by tam odbył karę więzienia - uznał w czwartek sąd apelacyjny w Brukseli.
Lech Kaczyński zaprosił prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa na styczniowe uroczystości z okazji 65. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz - poinformował w czwartek PAP prezydencki minister Mariusz Handzlik.
Niemieckie władze regionalne i federalne negocjują z koncernem farmaceutycznym GlaxoSmithKline w sprawie zmniejszenia dostaw zamówionych szczepionek przeciwko nowej grypie - podały w czwartek niemieckie media.
Szwed związany ze sprawą kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau nie czuje się winny. W wywiadzie opublikowanym w czwartek w szwedzkim "Expressen" stwierdził, że był tylko pośrednikiem, a przekazując informacje policji, pomógł w odnalezieniu cennego obiektu.
Porwani sześć miesięcy temu w Jemenie Europejczycy, pięciu Niemców, w tym troje dzieci, i Brytyjczyk, żyją - poinformował w czwartek jemeński wicepremier odpowiedzialny za sprawy obronności i bezpieczeństwa Raszad al-Alimi.
Szwajcaria może podjąć decyzję w sprawie ekstradycji Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych w styczniu albo lutym - podało w czwartek szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości.