Ponad 60 ludzi zmarło w wyniku zatonięcia wczoraj wczesnym rankiem łodzi z migrantami z Bliskiego Wschodu u wybrzeży Kalabrii, przy Steccato di Cutro niedaleko Krotony. Nieco ponad 80 osób zostało z kolei uratowanych. Wciąż liczba zaginionych jest wysoka, więc bilans ofiar może jeszcze wzrosnąć.
Z badań wynika, że w ciągu ostatniego roku 54 proc. Włochów straciło zdolność do oszczędzania. Jeden na czterech mieszkańców Italii deklaruje, że wydaje wszystko, co zarabia.
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio razem z prezesem Poczty Polskiej Krzysztofem Falkowskim zaprezentowali okolicznościowy znaczek pocztowy na jubileusz 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. To wspólna emisja filatelistyczna Poczty Polskiej i Poczty Watykańskiej. Znaczek uroczyście zaprezentowano w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie.
Wszyscy, którzy obawiają się eskalacji wojny poprzez dostarczanie Ukrainie sprzętu wojskowego, muszą zrozumieć, że nie ma już opcji pozbawionych ryzyka - powiedział w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z estońskim nadawcą publicznym ERR sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Mąż liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, Siarhiej - niedoszły kandydat w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku, odsiadujący wyrok 18 lat więzienia - został skazany na dodatkowe 1,5 roku pozbawienia wolności za niepodporządkowanie się personelowi kolonii karnej.
„Donbas dzisiaj stanowi forpocztę rosyjskiego świata, forpocztę Rosji” – tak mówił patriarcha Moskwy Cyryl do 190 dzieci i młodzieży z okupowanych terytoriów Ukrainy. „Ważne, abyście wy, młodzi ludzie, nosili w sobie ten światopogląd, tę tożsamość” – dodawał. Prawosławny hierarcha po raz kolejny podkreślał, że jego zdaniem wojna rozpętana przez Putina jest sprawiedliwa.
Ukraiński Kościół Greckokatolicki zaczyna właśnie Wielki Post, już drugi raz pośród wojny sprowadzonej przez rosyjskich najeźdźców na ojczyznę tej wspólnoty wiernych. Wchodzimy w okres, w którym warto uświadomić sobie, jakich zniszczeń, podobnych do działań agresora, dokonał w nas grzech i zacząć odbudowę – zauważył we wczorajszej homilii abp Światosław Szewczuk.
Co najmniej kilka tysięcy ukraińskich dzieci trafiło do rosyjskich placówek opiekuńczych, gdzie zostają poddane indoktrynacji. Ich „edukatorami” są m.in. brutalni czeczeńscy wojskowi. Wysoki Przedstawiciel ONZ ds. uchodźców zaznacza, że na ten moment brakuje danych, by dokładnie oszacować skalę owego haniebnego procederu.
Przedstawiciele z Bangladeszu, Pakistanu, Japonii, Laosu, Indii, Indonezji i wielu innych krajów zakończyli obrady zgromadzenia synodalnego Azji. Podkreślają wyjątkowe odczucie uniwersalności Kościoła – pomimo tak wielkiej różnorodności, jaka mieści się na przestrzeni od Islamabadu po Tokio, wspólnota chrześcijan ma jedność doświadczenia Boga, a problemy, z którymi się mierzy, są często podobne.
„Zdecydowana większość biskupów chce tych reform” powiedział (w niemieckim radiu SWR1) bp Georg Bätzing nawiązując do trwającej w Niemczech „drogi synodalnej”. Przewodniczący niemieckiego episkopatu zaznaczył, że hierarchowie z tego kraju „muszą szukać porozumienia z Rzymem”. Dziś w Dreźnie zaczyna się wiosenna sesja plenarna niemieckiego episkopatu.