Ten szczególny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wymaga on przede wszystkim roztropnych i odpowiedzialnych decyzji. Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Przywołuję te słowa ewangelisty Łukasza, podczas gdy – razem z Niedzielą Palmową – rozpoczyna się tydzień zwany Wielkim, wspominający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa - podkreślił w telewizyjnym orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Papież zdecydował, że zbiórka dla Ziemi Świętej, która tradycyjnie odbywała się w Wielki Piątek, w tym roku będzie miała miejsce w niedzielę poprzedzającą święto Podwyższenia Krzyża, czyli 13 września.
Koronawirus dotarł już również do Syrii. Oficjalne dane mówią o kilkunastu przypadkach, odnotowano już pierwsze zgony.
„Jakie jest przesłanie Boga do ludzkiego serca wobec tego, co się dzieje?” To pytanie stawia abp Miguel Cabrejos Vidarte w liście do wiernych. Przewodniczący Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej (CELAM) zachęca do wiary, nadziei i miłosierdzia wobec cierpiących.
W Portugalii od czasu ogłoszenia w połowie marca restrykcji związanych z epidemią koronawirusa zainteresowanie internautów stronami katolickich mediów wzrosło do rekordowego poziomu.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę po południu o 124 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i o kolejnych sześciu zgonach. Zakażenie wykryto dotąd u 3627 osób, z których 79 zmarło.
W czasie epidemii szczególnie trudna jest sytuacja osób bezdomnych. Eksperci zwracają uwagę, że rozprzestrzenianie się wirusa może przebiegać szybciej w dużych miastach z większym odsetkiem osób bez dachu nad głową, a takich w Stanach Zjednoczonych nie brakuje. Łącznie w kraju żyje ponad 500 tys. bezdomnych. W USA potwierdzono już prawie 280 tys. przypadków zarażenia koronawirusem, zaledwie w ciągu ostatniej doby zmarło ponad 1500 osób.
„Nawet jeżeli jesteśmy w izolacji, to nasza myśl i duch może tę izolację przekraczać dzięki miłości” – powiedział Papież w specjalnym przesłaniu opublikowanym w związku z dramatyczną sytuacją w jakiej znalazły się Włochy i cały świat na początku Wielkiego Tygodnia. Miało ono charakter bezpośredniego, bliskiego spotkania z rodzinami przebywającymi w domach.
Kard. Peter Turkson odwiedził rzymską klinikę Gemelli i spotkał się z lekarzami, którzy leczą tam zarażonych koronawirusem.
- Fenomenem czasu, w którym żyjemy, jest brak bezpośredniego dostępu do Eucharystii - mówi ks. Andrzej Kilanowski, proboszcz parafii św. Jerzego w Elblągu.