Prawie 100 tys. ukraińskich uchodźców ma w ramach przymusowych przesiedleń zostać wysłanych w odległe zakątki Rosji, w tym na Syberię i za koło podbiegunowe - wynika z dekretu prezydenta tego kraju Władimira Putina, o którym pisze we wtorek brytyjski "The Independent".
Z obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy wywieziono do Rosji ponad 700 tys. mieszkańców - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana we wtorek przez portal Radio Swoboda.
Dobrze wiemy, kto rozpoczął tę wojnę. Kiedy więc Papież apeluje do polityków, by dla dobra ludzi byli gotowi do poniesienia pewnych ofiar, to przede wszystkim rosyjska strona, która wywołała tę wojnę, powinna rozważyć, jakich celów może się wyrzec. Zwraca na to uwagę w rozmowie z Radiem Watykańskim nuncjusz apostolski w Kijowie.
Wojenna trauma odbija się szczególnie na dzieciach. Przekonały się o tym Siostry od Aniołów, które ewakuowały z ostrzeliwanego przez Rosjan Żytomierza prowadzony przez siebie sierociniec. Dzieci znalazły schronienie w ich domu generalnym w Konstancinie.
To pierwszy taki przypadek na terenie Parku Kibale od ponad 50 lat - przyznają władze ugandyjskiego parku narodowego.
Właśnie ruszyły prace związane z uruchomieniem Centrum Studiów KUL dla Osadzonych.
"Ksiądz sprawujący liturgię ma obowiązek przestrzegania norm liturgicznych. Jeśli ma świadomość, że obowiązujący tekst modlitwy został zmieniony, powinien użyć zatwierdzonego. Kiedy świadomie tego nie uwzględnia, można powiedzieć, że nie modli się tak, jak modli się Kościół. To poważny błąd" - mówi ks. prałat Grzegorz Michalczyk. W rozmowie z KAI członek Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem wyjaśnia znaczenie zmiany błędnego tłumaczenia wielkopiątkowej modlitwy za Żydów.
We wtorek wieczorem w Kijowie oczekiwany jest papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, specjalny wysłannik Franciszka - poinformował nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Visvaldas Kulbokas. Wcześniej Watykan ogłosił, że polski kardynał wiezie w darze od papieża karetkę i spędzi na Ukrainie Wielki Tydzień. Ma odwiedzić miejsca masakr ludności, w tym Buczę.
Od czasu funkcjonowania uproszczonej procedury przyjmowania lekarzy z zagranicy do polskiego systemu zostało przyjętych 1450 lekarzy, z tego 700- to Ukraińcy. Od początku konfliktu na Ukrainie, czyli od 24 lutego, przyjęliśmy 70 nowych lekarzy - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Do co najmniej 42 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych osuwiskami ziemi po burzy tropikalnej Megi na południu i wschodzie Filipin - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez lokalne władze, na które powołuje się AFP. Co najmniej 105 osób zostało rannych - podają państwowa i lokalne agencje ds. zarządzania kryzysowego oraz wojsko.