Rosja to kraj totalitarny, o nacjonalistycznym, imperialnym nastawieniu, który dopuszcza się ludobójstwa na Ukrainie - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla stacji Euronews wyemitowanym w piątek. Po czymś takim nie może być powrotu do normalnych relacji z Rosją - podkreślił.
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski, po trzech miesiącach podlegają takim samym obowiązkom, jak nasi obywatele. Jeśli nie przeszli jakiegoś szczepienia np. na odrę, czy gruźlicę, to siłą rzeczy taki obowiązek będzie ich także dotyczył - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Adam Macedoński, 91-letni artysta plastyk, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, ukazujący prawdę o zbrodni katyńskiej, został dziś uhonorowany przez prezydenta Rzeczypospolitej Orderem Orła Białego.
Ponad 500 tys. obywateli Ukrainy zostało wywiezionych przez rosyjskich okupantów do odległych rejonów Rosji - oświadczył w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do parlamentu Islandii.
Mamy do czynienia z napaścią podobną do tej Hitlera na Polskę - tak o agresji Rosji na Ukrainie mówi abp Bruno Forte. W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” metropolita Chieti-Vasto przestrzegł przed naiwnym pacyfizmem, a zarazem podkreślił, że papież wyraźnie odróżnia w tej wojnie agresora od napadniętej ofiary.
Ludzie potrzebują pomocy materialnej, ale także duchowego wsparcia – mówi ukraińska zakonnica posługująca w Chmielnickim. Siostra Svitlana Matsiuk ze zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego podkreśla, że ludzie stawiają sobie coraz więcej pytań o wiarę i obecność Boga w ich przedłużającym się cierpieniu. „Staramy się wejść w tę przerażającą rzeczywistość, by uczynić jak najwięcej dobra” – mówi Radiu Watykańskiemu.
Ranna 15-latka uratowała czworo cywilów, w tym dwóch ciężko rannych mężczyzn - dziewczynka kierowała samochodem, który mimo rosyjskiego ostrzału zdołał wyjechać z Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek na Telegramie szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.
Igor Wołobujew, były wiceprezes Gazprombanku, po wybuchu wojny postanowił opuścić Rosję, aby walczyć za Ukrainę. O powodach swojej decyzji opowiada na łamach niemieckiego dziennika "Bild". Mówi też o różnicach w mentalności Rosjan i Ukraińców, a także komentuje falę rzekomych samobójstw wśród wysokich managerów z rosyjskich firm.
Słowami „szok i ból” biskup charkowsko-zaporoski Pawło Honczaruk określił sytuację w leżącym na terenie jego diecezji Mariupolu. W rozmowie z niemiecką sekcją papieskiego dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) w Monachium mówił o przerażających widokach, które na zawsze pozostaną w jego pamięci.
„Nasze myśli i modlitwy zwrócone są dziś szczególnie w stronę Mariupola, miasta męczenników i heroicznych obrońców Azowstalu” – powiedział w codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Podkreślił, że wszyscy polegli, zarówno żołnierze, jak i bestialsko zamordowani cywile, są głosem wołającym do świata o sprawiedliwość.