Na koniec 2011 r. Polska ma o 30 proc. większe możliwości importu gazu ziemnego, niż przed rokiem. Dzięki nowym połączeniom z sąsiadami i wprowadzeniu "wirtualnej" możliwości sprowadzania gazu gazociągiem jamalskim, import może wzrosnąć o 3,3 mld m sześc.
Nowe możliwości przesyłania gazu, to przede wszystkim zewnętrzne połączenia z Czechami i rozszerzenie możliwości przesyłowych gazu z Niemiec przez punkt w Lasowie - podał państwowy operator systemu przesyłowego Gaz System. Największe możliwości przesyłania gazu do Polski powstały dzięki uruchomieniu usługi "wirtualnego rewersu" na gazociągu jamalskim - przesyłania gazu z kierunku Niemiec do Polski.
Połączenie z Czechami pozwala na import ok. 0,5 mld metrów sześc. gazu. Inwestycja wymagała zbudowania gazociągu Polska-Czechy - 22 km ze Skoczowa do granicznego Cieszyna i 10 km od czeskich Tranovic do granicy.
Dzięki inwestycjom Gaz-Systemu, przepustowość punktu w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej wzrośnie z 0,9 mld m sześc. do 1,5 mld m sześc. Na Dolnym Śląsku Gaz-System wykonał gazociągi, które pozwalają na odbiór większych ilości gazu z zachodniej granicy.
"Wirtualny rewers" na gazociągu jamalskim pozwala na sprowadzanie do Polski z kierunku zachodniego poprzez punkty we Włocławku i Lwówku do około 2,3 mld m sześc. gazu rocznie.
Oprócz inwestycji na granicach, Gaz-System rozbudował w 2011 r. krajowy system przesyłowy. Prace są związane z planowanym na połowę 2014 r. oddaniem do eksploatacji terminala gazu skroplonego LNG w Świnoujściu. Do końca roku została zakończona budowa ścian dwóch zbiorników na skroplony gaz ziemny. Terminal pozwoli na odbiór w pierwszym etapie ok. 5 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie.
W woj. zachodniopomorskim powstała tłocznia gazu w Goleniowie, połączona z gazociągiem Świnoujście-Szczecin i terminalem LNG. Tłocznia po uruchomieniu terminala ma być w przyszłości elementem korytarza gazowego Północ-Południe. Korytarz ma połączyć krajowe sieci przesyłowe Polski, Czech, Słowacji i Węgier w jednolity rynek.
Zmodernizowana została też tłocznia w Jarosławiu, sprężająca importowany gaz z kierunku Ukrainy przez węzeł Drozdowicze-Hermanowice oraz ze złóż krajowych w okolicach Przemyśla.
Gaz-System zakończył budowę gazociągu wysokiego ciśnienia Włocławek-Gdynia. Gazociąg o średnicy 500 mm i długości 252 km ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu na Pomorzu. W przyszłości będzie nim przesyłany gaz do planowanego podziemnego magazynu gazu Kosakowo k. Trójmiasta.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System chce wybudować do 2014 r. łącznie ponad tysiąc kilometrów nowych gazociągów przesyłowych, m.in. Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Szczecin-Lwówek, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów. Gaz-System jest spółką należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa.
Polskie zapotrzebowanie na gaz szacowane jest na ponad 14 mld m sześć. rocznie. W 2010 r. według danych PGNiG ok. 10 mld m. sześc. pochodziło z importu - większość z Rosji (ok. 9 mld m. sześc.) i Niemiec - 1 mld m. sześc. Pozostałe ponad 4 mld m sześc. pochodziło z krajowego wydobycia.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.