Są pieniądze na ośrodki adopcyjne

Pieniądze dla województw na organizację i prowadzenie ośrodków adopcyjnych są i będą przekazywane sukcesywnie, stosownie do wniosków wpływających od poszczególnych wojewodów - zapewnił w czwartek resort finansów.

1 stycznia nastąpiły zmiany w procedurach adopcyjnych. Wynika to z nowej ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która stanowi, że za przeprowadzanie adopcji odpowiedzialny jest obecnie marszałek województwa, a nie - jak do tej pory - powiat. Ośrodki dotąd funkcjonujące zostały zlikwidowane, a w ich miejsce powstają nowe - przy marszałkach województw.

W mediach formułowane były obawy, czy wystarczy publicznych pieniędzy na funkcjonowanie systemu adopcyjnego, np. pod koniec roku Urząd Marszałkowski w Olsztynie zwracał uwagę, że województwo warmińsko-mazurskie ma otrzymać trzykrotnie mniejszą kwotę z budżetu niż ta, o którą wnioskowało. Tamtejszy samorząd liczył na przyznanie ponad 1 mln zł na utworzenie Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Olsztynie oraz jego filii w Elblągu i Ełku. Ze wstępnej propozycji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynikało, że Warmia i Mazury otrzymają w pierwszym półroczu 2012 r. jedynie 238 tys. zł.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe resortu finansów, na sprawy związane z ustawą o wspieraniu rodziny - w tym finansowanie organizowania i prowadzenia przez marszałków województw ośrodków adopcyjnych - w tegorocznym budżecie zaplanowano rezerwę w wysokości 62,5 mln zł. Z tej rezerwy mają być uruchamiane środki na wnioski Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz poszczególnych wojewodów. W poniedziałek minister pracy zwrócił się do ministra finansów o zwiększenie o 16,2 mln zł budżetów województw z przeznaczeniem na organizowanie i prowadzenie ośrodków adopcyjnych przez marszałków.

"Decyzje ministra finansów stanowiące podstawę uruchomienia środków z rezerwy są sporządzane sukcesywnie, stosownie do wpływających wniosków poszczególnych wojewodów" - zapewnił resort finansów. Jak podano, 4 i 5 stycznia do ministra wpłynęły wnioski wojewodów: lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego.

Ustawa stanowi, że marszałkowie, tworząc nowe ośrodki, mogą skorzystać z dotychczas funkcjonujących struktur. Ustawa nakazuje zatrudnić pracowników tych ośrodków publicznych, które przeprowadziły 10 adopcji w ciągu roku i tych ośrodków niepublicznych, które mają na swoim koncie 20 adopcji. Gwarancje zatrudnienia przewidziane w ustawie nie obejmują pracowników ośrodków niezajmujących się bezpośrednio adopcją, ale np. szkoleniami rodzin zastępczych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
11°C Wtorek
dzień
wiecej »