Pociągi dla kibiców

Prawdopodobnie w marcu będzie gotowy rozkład jazdy pociągów na czas Euro 2012. Specjalny rozkład ma zapewnić sprawną komunikację między miastami-gospodarzami rozgrywek.

Kolejarze czekali do początku grudnia 2011 r. - na losowanie grup turniejowych - z układaniem rozkładu obowiązującego podczas turnieju. Po losowaniu, które odbyło się 2 grudnia ub.r. w Kijowie, wiadomo jakie drużyny i gdzie grają.

Na początek roku zaplanowano rozpoczęcie konsultacji między przedstawicielami przewoźników z różnych krajów na temat układania tras międzynarodowych. Połączenia międzynarodowe zawsze są ustalane jako pierwsze - następnie do siatki dokłada się pociągi krajowe, a na końcu regionalne i lokalne. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prezes PKP Intercity Janusz Malinowski, w tym roku przedstawiciele spółki będą rozmawiać nie tylko o zwykłych połączeniach międzynarodowych, ale także o tych uruchamianych specjalnie na Euro 2012.

Malinowski poinformował, że najbardziej zaawansowane są ustalenia z Ukrainą. Według planów podczas mistrzostw na Ukrainę ma jeździć dziennie 17 pociągów - większość pojedzie przez Przemyśl i Dorohusk. Łącznie składy będą mogły przewieźć dziennie ok. 9 tys. pasażerów.

PKP Intercity pracuje także nad połączeniami z Rosją. Rosjanie część swoich meczów rozegrają w Warszawie. "Linia kolejowa na wschód do przejścia granicznego w Terespolu jest w dobrym stanie, więc połączenie będzie dość szybkie i wygodne" - powiedział Malinowski. Zwrócił uwagę, że od granicy z Białorusią obowiązuje tzw. szeroki tor, w związku z tym kolejarze muszą opracować system przesiadkowy dla pasażerów, albo zmieniać pod wagonami wózki, żeby pociąg mógł pojechać także po polskich torach. "Białorusini zadeklarowali, że dziennie są w stanie zmienić wózki tylko pod jednym pociągiem więcej niż obecnie. To zdecydowanie za mało" - powiedział prezes.

Dodał, że PKP Intercity prawdopodobnie zdecyduje się na zorganizowanie w Terespolu przesiadki dla pasażerów. Na stacji w Terespolu dostępny jest też szeroki tor - podróżni musieliby tylko przejść na sąsiedni peron, na którym tor ma stosowaną w Polsce szerokość. Jak wyjaśnił prezes taka przesiadka może trwać nawet o połowę krócej niż zmiana wózków.

"Rozkład jazdy na Euro 2012 ma szansę być gotowy już w marcu, dzięki czemu przedsprzedaż biletów byłaby dostępna na trzy miesiące przed jego wejściem" - powiedział prezes.

Wciąż nie wiadomo, czy w czasie trwania mistrzostw będą prowadzone uciążliwe dla pasażerów remonty. Obecnie modernizowanych jest ok. 2,3 tys. km torów kolejowych. Z powodu remontów na wielu liniach obowiązują ograniczenia prędkości. Kilka miesięcy temu ówczesne Ministerstwo Infrastruktury zapowiadało, że na czas trwania mistrzostw remonty i prace modernizacyjne zostaną przerwane - dzięki temu pociągi między miastami będą mogłyby szybciej jeździć. Ostatecznej koncepcji w tej sprawie jeszcze nie ma.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
22°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
26°C Sobota
wieczór
21°C Niedziela
noc
wiecej »