W Watykanie gościła wysoka delegacja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Na jej czele stał Petros Efthymiou, przewodniczący zgromadzenia parlamentarnego OBWE.
Wolność religijna i sytuacja na wschodnich rubieżach kontynentu to główne tematy rozmów, w których ze strony watykańskiej uczestniczyli szef papieskiej dyplomacji abp Dominique Mamberti oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran. Jak zaznaczył przewodniczący delegacji, Europa ma zagwarantowane bezpieczeństwo od strony atlantyckiej. Zapewnia to NATO i Unia Europejska. Gorzej jest na wschodzie. Od Wiednia po Kazachstan jest próżnia. OBWE jest jedyną platformą współpracy w tym regionie dla Rosji, Europy i Stanów Zjednoczonych – twierdzi Petros Efthymiou.
„Nasze spotkanie z abp. Mambertim było bardzo pożyteczne, owocne i klarowne – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący zgromadzenia parlamentarnego OBWE. – W pewnym sensie Stolica Apostolska jest dla OBWE źródłem inspiracji, ukazuje nam zasady i wartości. Jest też czynnikiem stabilizacyjnym w tej organizacji. My ze swej strony przypomnieliśmy, że w naszym zgromadzeniu parlamentarnym w Oslo przyjęliśmy rezolucję w sprawie wolności religijnej. W tej kwestii, jak sądzę, istnieje pełna zgodność ze Stolicą Apostolską. Wydaliśmy również rezolucję w sprawie dialogu między różnymi religiami. Wiemy, że jest to platforma pokoju i stabilizacji w naszym społeczeństwie. Niektórzy usiłują bowiem posługiwać się religiami dla celów politycznych”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.