Nadzieja „nowej ewangelizacji”, to tytuł pierwszego listu pasterskiego abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego po ingresie do Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie, który zostanie odczytany w niedzielę, 5 lutego, we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej.
Nowy metropolita częstochowski pisze m.in.: „Za przykładem św. Pawła – przez głoszenie Ewangelii – pragnę prowadzić Was i wszystkich ludzi do Chrystusa. Was, którzy jesteście blisko i tych, którzy są z dala od Ewangelii i Kościoła". Hierarcha zauważa, że „największym zagrożeniem i nieszczęściem człowieka jest nieznajomość Ewangelii, a tym samym brak spotkania i znajomości Chrystusa. A to oznacza również brak umiejętności nadania sensu swojemu życiu.”
W swoim pierwszym liście pasterskim nowy metropolita częstochowski wyraża wdzięczność abp Stanisławowi Nowakowi „za wieloletni i wielokształtny trud duszpasterskiej odpowiedzialności i współpracy wraz z Księżmi Biskupami Pomocniczymi, Braćmi w kapłaństwie”. Kieruje również wdzięczność „w stronę ludzi służących Prawdzie, którzy współpracowali w przekazie obszernych i rzetelnych informacji na czele z naszym Tygodnikiem Niedziela, rozgłośniom radiowym: Fiat, Jasna Góra, Radia Maryja oraz Telewizji Trwam.”
Uroczysty ingres abp Wacława Depo do Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny odbył się 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego.
Abp Wacław Depo jest piątym biskupem diecezjalnym Kościoła częstochowskiego a zarazem drugim arcybiskupem metropolitą częstochowskiej prowincji kościelnej. Kościołem częstochowskim kierowali kolejno biskupi: Teodor Kubina (1925-51), Zdzisław Goliński (1951-63), Stefan Bareła (1964-84), Stanisław Nowak (1984-92, od 25 marca 1992 do 29 grudnia 2011 arcybiskup metropolita częstochowski).
W herbie biskupim abp W. Depo umieścił słowa: „Ad Christum Redemptorem hominis” – „Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.