Obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach reprezentacji sportowych przewiduje nowelizacja przyjęta w piątek przez Sejm. Projekt zmian w tej sprawie skierował do parlamentu prezydent Bronisław Komorowski.
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie głosowało 314 posłów. Nikt nie był przeciw, ale 131 posłów wstrzymało się od głosowania - w tym 129 parlamentarzystów PiS, a także poseł niezrzeszony Jarosław Jagiełło oraz Anna Grodzka z Ruchu Palikota. Czterech posłów PiS poparło ustawę, byli to: Barbara Bubula, Jerzy Materna, Krzysztof Popiołek oraz Anna Sobecka. Nie głosowało 15 posłów.
Ustawa to pokłosie sporu wokół koszulek piłkarskiej reprezentacji Polski. Na zaprezentowanych w listopadzie strojach, w których drużyna trenera Franciszka Smudy miała wystąpić podczas Euro 2012, znalazło się logo PZPN i logo producenta, natomiast zabrakło tradycyjnej naszywki z orzełkiem.
Wywołało to oburzenie wśród kibiców, protestowali też sportowcy i politycy. Zdziwienia decyzją PZPN nie kryli m.in. prezydent i premier. PZPN ostatecznie wycofał się ze swej decyzji - orzełek wrócił na koszulki piłkarzy, a prezes PZPN Grzegorz Lato przeprosił kibiców za zamieszanie.
Teraz ustawa trafi do Senatu.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.