Premier Izraela Benjamin Netanjahu porównał półwysep Synaj do "Dzikiego Zachodu", wykorzystywanego przez islamskich ekstremistów współpracujących z Iranem do szmuglowania broni i organizowania ataków na Izrael. O wypowiedzi poinformował we wtorek Reuters.
"Przeciwdziałamy tej rzeczywistości, będąc w (...) ciągłym dialogu z egipskim rządem, który też jest zaniepokojony sytuacją" - powiedział Netanjahu w wywiadzie dla izraelskiego radia.
Izraelski minister spraw zagranicznych Awigdor Lieberman ocenił z kolei w niedzielę, że sytuacja w Egipcie sprawia więcej kłopotu niż wydarzenia w Iranie. Lieberman wezwał do zwiększenia liczebności izraelskich oddziałów stacjonujących wzdłuż południowej granicy kraju.
Agencja przypomina, że otwarta, przebiegająca przez pustynię granica między Izraelem a Egiptem należała od czasu podpisaniu traktatu pokojowego w 1979 r. do miejsc spokojnych. Według strony izraelskiej po ustąpieniu prezydenta Hosniego Mubaraka w lutym ubiegłego roku władze w Kairze utraciły kontrolę nad Synajem, co doprowadziło do napięć.
W odpowiedzi na izraelskie zarzuty, przewodniczący Najwyższej Rady Wojskowej Egiptu, marszałek Mohammed Husejn Tantawi zapewnił, że jego kraj nie zaatakuje sąsiadów lecz będzie bronił swojego terytorium. "Nasze granice, przede wszystkim granica północno-wschodnia, płoną" - cytuje Tantawiego Reuters. "Połamiemy kości każdemu, kto spróbuje zaatakować nas lub zbliży się do naszych granic" - powiedział marszałek.
Egipskie firmy energetyczne - powołując się na spór handlowy - rozwiązały ostatnio umowę o dostarczaniu gazu do Izraela, co dodatkowo obciążyło stosunki dwustronne, bardzo napięte od czasu obalenia proizraelskiego egipskiego lidera. Egipskie dostawy pokrywały 40 proc. izraelskiego zapotrzebowania na gaz ziemny.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.