Muzyka sakralna i świecka w wykonaniu chórów z Węgier, Słowacji i z Polski będzie rozbrzmiewała w niedzielę w Pińczowie, podczas XIII Międzynarodowych Spotkań Chóralnych "Ad Gloriam Dei" (Na chwałę Bożą).
Jak poinformowali organizatorzy imprezy z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, celem przeglądu jest upowszechnianie muzyki chóralnej z różnych epok, wymiana doświadczeń pomiędzy zespołami i promowanie województwa świętokrzyskiego.
W przesłuchaniach konkursowych w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty wystąpią: chór Egressy Chamber Choir z Tata na Węgrzech, Keresztelo Szent Janos Korus z węgierskiego Heres, chór Benedictus z Uniwersytetu Pedagogicznego w Rużomberku na Słowacji, Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Chór Mieszany Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia z Zabrza.
Będzie można usłyszeć takie utwory, jak: "Parce Domine" Feliksa Nowowiejskiego, "The lord is my shepherd" Javiera Busto, "Cantate Domino" Claudio Monteveridego, "Salve Regina" Franciszka Liszta i "Bogoroditse Djewo" Arvo Parta.
Po południu uczestnicy imprezy wystąpią ze świeckim repertuarem podczas koncertu na pińczowskim rynku. Chórzyści swoim śpiewem uświetnią też popołudniową mszę św. Po nabożeństwie zaprezentują się w koncercie galowym najlepszym zespołom zostaną wręczone wyróżnienia i nagrody.
Honorowy patronat nad imprezą objęli: biskup diecezji kieleckiej, marszałek województwa świętokrzyskiego, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego, starosta pińczowski burmistrz Pińczowa oraz prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.