Co rok odnajdowane są zaginione podczas wojny dzieła sztuki. Już jutro w ramach projektu „Muzeum Utracone” będziemy mogli zobaczyć te, które odnaleziono.
„Muzeum Utracone” to nazwa projektu realizowanego przez Departament Dziedzictwa Kulturowego. W jego ramach od 2011 odbywają się multimedialne pokazy zaginionych dzieł prezentowane na ścianach budynków większych miast. Pierwszy miał miejsce na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie w 2010. Towarzyszyły mu iluminacje świetlne. Rok później prezentacja odbyła się na murach Starego Miasta w Warszawie. W tym roku w wirtualnej galerii wyświetlanej 18.05 w Krakowie na wawelskim dziedzińcu, oraz 19.05 w Warszawie - przed Pałacem Prezydenckim, będzie można obejrzeć dzieła, które odzyskano w ostatnim roku. Każdorazowo pokazy zarejestrowane zostają na płytach DVD, a potem zostają rozsyłane do ponad 500 muzeów w całej Polsce. Dzięki temu placówki poszerzają swoją ofertę programową na Noc Muzeów, a jej uczestnicy - podczas oczekiwania na wejście - mogą obejrzeć nieznane im dzieła sztuki. Od 20 maja tego roku przez tydzień takie prezentacje będą emitowane nocą na ekranach warszawskiej Galerii Kordegarda. Integralną częścią projektu jest strona internetowa www.muzeumutracone.pl, na której można oglądać m.in. dotychczas przygotowywane zbiory „Muzeum Utraconego”.
Akcja „Muzeum utracone” jest nowym sposobem popularyzowania wiedzy o stratach wojennych oraz zachowania pamięci o utraconym dziedzictwie kultury. Polska w wyniku II wojny światowej bezpowrotnie straciła przeszło 70% materialnego dziedzictwa kultury. Rekwirowano, rabowano i niszczono zbiory prywatne, państwowe i kościelne. Podawana tuż po wojnie liczba 516 tys. zagrabionych dzieł sztuki uwzględnia jedynie najbardziej wartościowe kolekcje w kilku województwach. Na liście dzieł straconych znajdują się obrazy wielkich mistrzów: m.in. Rafaela, Carracciego, Breughela, van Dycka, Matejki, Malczewskiego, Kossaka i Wyspiańskiego. Miejsce przechowywania większości z nich pozostaje nieznane.
Od 1992 r. resort Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zajmuje się katalogowaniem strat wojennych. Obecnie w bazie danych prowadzonej przez Departament Dziedzictwa Kulturowego zarejestrowanych jest ok. 60 tys. obiektów. Część z nich prezentowana jest na stronie internetowej www.mkidn.gov.pl/kolekcje. „Muzeum Utracone” wspiera te działania, pokazując publiczności wizerunki poszukiwanych zabytków.
baltona4
Umiera piękno - Aga Zaryan
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.