Z Piekar powinien wyjść ruch rewindykacji niedzieli! Niech po raz kolejny rozlegnie się na tym wzgórzu apel: „Niedziela jest Boża i nasza!"
Słowo Metropolity Katowickiego abp Wiktora Skworca podczas pielgrzymki kobiet do Matki Bożej Piekarskiej
Drodzy Siostry! Kochane Matki! Drogie uczestniczki piekarskiej pielgrzymki, wpatrzone w Oblicze Maryi, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej!
I. Jak każe tradycja, w niedzielę po Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kobiety ze Śląska i nie tylko, pielgrzymują do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.
Wiele z Was przebyło, często z całymi rodzinami, dziesiątki kilometrów. Dzisiaj jesteście tutaj ze swymi radościami, niepokojami, z dziękczynieniem i szukając nadziei. Przychodzicie z wiarą do domu Maryi, bo „[…] jeszcze nigdy nie słyszano, aby ktokolwiek uciekając się pod Jej opiekę miał być przez Nią opuszczony”. Bardzo Wam dziękuję za ten pielgrzymi trud, za ufność i za Waszą wierną obecność w Piekarach!
Witam i pozdrawiam wszystkich obecnych na kalwaryjskim wzgórzu. Pozdrawiam także Was, umiłowani, którzy łączycie się z nami za pośrednictwem radia i telewizji. Radio Katowice i nasze diecezjalne Radio eM transmitują dzisiejszą uroczystość. Szczególnie gorąco pozdrawiam i błogosławię Siostry, które w zakonach kontemplacyjnych łączą się z nami w modlitwie, jak też tych wszystkich, którzy ze względu na różne okoliczności życiowe, nie mogli tutaj przybyć, zwłaszcza chorych, osoby w podeszłym wieku i tych, którzy opuścili Śląsk – za chlebem.
Drogie Siostry
Na początku tej pielgrzymki przyjmijcie od pasterza Kościoła katowickiego – od wszystkich pasterzy tu obecnych - serdeczne słowa podziękowania. Jest z nami ks. abp Damian. Dziękuję mu za to, że przez 27 lat was prowadził tu, na piekarskie wzgórze! Z wdzięcznością pragnę pozdrowić biskupa Jana Wieczorka. To emerytowany biskup gliwicki. Jest z nami biskup gliwicki Jan Kopiec, który wygłosi homilię. Jest z nami też katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny. Pragnę pozdrowić wasze siostry, które z waszego mandatu pełnią funkcję prezydentów miast. Cieszymy się obecnością sióstr, które zasiadają w parlamencie. Dziękuję również prezydentom miast za włączenie się w Metropolitalne Święto Rodziny. Drogie siostry, składamy wam szczere Bóg zapłać za codzienną troskę o dom, o małżeństwo i rodzinę, o dzieci i ich przyszłość; o rodzinę, aby była domowym Kościołem.
Bóg zapłać wam troskę o Kościół, ten bliski, parafię. To wy wypełniacie w niedziele i codziennie nasze kościoły, aby uczestniczyć we Mszy św., bo znacie jej wartość. Was najczęściej widać na adoracji Najświętszego Sakramentu.
To wy należycie do parafialnych grup modlitewnych; działacie w parafialnych oddziałach Caritas, wspieracie Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne i potraficie ze skromnego nieraz budżetu domowego wesprzeć misyjne dzieło Kościoła i budownictwo sakralne; umiejętnie gospodarzycie nieraz ciężko zarobionym groszem, że na wszystko wystarcza. To od was konstruktorki domowych budżetów mogą się wiele nauczyć ekonomiści; przede wszystkim tej fundamentalnej prawdy, że nie można bez konsekwencji wydawać więcej niż się ma, że nie można na dłuższą metę żyć na kredyt, bo przychodzi czas jego spłaty, a to bywa dramatycznie bolesne w skali państwa i rodziny.
Bóg zapłać wam za to, że wypełniacie Kościół macierzyńskim ciepłem – na wzór Maryi, Matki Kościoła!
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.