Reklama

Wojna z parabankami

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do prokuratur doniesienia w sprawie kilkunastu - poza Amber Gold - parabanków, które przyjmują depozyty od swoich klientów - poinformowała w poniedziałek PAP Katarzyna Mazurkiewicz z biura prasowego KNF.

Reklama

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do prokuratur doniesienia w sprawie kilkunastu - poza Amber Gold - parabanków, które przyjmują depozyty od swoich klientów - poinformowała w poniedziałek PAP Katarzyna Mazurkiewicz z biura prasowego KNF.

Oprócz Amber Gold na liście podmiotów, które prowadzą działalność bankową bez zezwolenia Komisji jest jeszcze 15 podmiotów. W stosunku do wszystkich - z wyjątkiem firmy, która ma siedzibę w Panamie - Komisja złożyła (w latach 2008-2012) doniesienia do prokuratur o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

"Należy pamiętać, iż KNF pozbawiona jest jakiegokolwiek instrumentu nadzorczego w stosunku do podmiotów działających bez zezwolenia, w szczególności nie może przeprowadzać w nich kontroli. Co więcej środki finansowe powierzone takim podmiotom nie podlegają ochronie np. Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co ma miejsce w przypadku instytucji bankowych czy też systemu rekompensat w przypadku domów maklerskich" - przypomniała Mazurkiewicz.

Dodała, że jedyną rzeczą, którą KNF może zrobić w przypadku podejrzenia łamania przepisów przez podmiot działający bez zezwolenia, jest skierowanie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

"W większości przypadków wpis podmiotu do rejestru ostrzeżeń publicznych jest równoznaczny z wysłaniem przez nas takiego zawiadomienia" - podkreśliła Mazurkiewicz.

Wśród podmiotów, które KNF podejrzewa o przyjmowanie depozytów bez zezwolenia jest (poza Amber Gold): Finroyal FRL Capital Limited (zawiadomienie w tej sprawie KNF złożyła do Prokuratury Rejonowej Warszawa Wola w styczniu 2008 r.), Flexworld Inc. (zawiadomienie trafiło w lutym 2008 r. do Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim i Głównego Inspektora Informacji Finansowej), a także Weksel Bank Aida System z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim (w sierpniu 2009 r. KNF zwróciła się w tej sprawie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie).

Na liście są też GoGo20 Poland (w lutym 2010 r. zawiadomienie trafiło do Komendy Głównej Policji), spółka DOBRALOKATA (w kwietniu 2010 r. KNF wysłała doniesienie do Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu Psie-Pole), Pozabankowe Centrum Finansowe (sprawa trafiła w październiku 2010 r. do Prokuratury Okręgowej w Warszawie), a także P.H.U. PROMOTOR (o jej działalności w grudniu 2010 r. Komisja powiadomiła Prokuraturę Rejonową Wrocław Krzyki-Zachód).

Ponadto KNF wysłała zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez: Care&Cash z Wrocławia, KASOMAT.PL z Wrocławia, Lex-Security z Mysłowic, Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe ze Stargardu Szczecińskiego, Socket Resources GmbH reprezentowanej w Polsce przez Marka Jachowicza, IPI CAPITAL z Warszawy, spółkę NOVA NEW z Katowic.

Poza tym na liście firm podejrzanych o działalność parabankową jest Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie.

Mazurkiewicz poinformowała, że na stronie internetowej KNF - dzięki specjalnej wyszukiwarce - można sprawdzić, czy dany podmiot jest nadzorowany przez Komisję.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama