Reklama

Zmarł słynny bokser

Medalista olimpijski w boksie Leszek Drogosz zmarł w nocy z czwartku na piątek w szpitalu w Kielcach, w następstwie nawrotu choroby nowotworowej - poinformował PAP prezes świętokrzyskiego związku pięściarskiego Jan Gierada. Miał 79 lat.

Reklama

W wieku 79 lat zmarł w Kielcach Leszek Drogosz. Był jednym z najwybitniejszych polskich pięściarzy, nazywany często „Czarodziejem ringu”. Brązowy medalista olimpijski z Rzymu w 1960 roku, trzykrotny mistrz Europy, wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Dla środowiska pięściarskiego w Polsce to olbrzymia strata.

„Poznaliśmy się w 1958 roku w klubie Błękitni Kielce. Leszek równocześnie był zawodnikiem i trenerem, bardzo dobrym i bardzo wymagającym, co mogę powiedzieć bo mnie również trenował. Całe jego życie toczyło się wokół boksu. Dopóki choroba mu na to pozwalała, starał się być wszędzie, gdzie działo się coś związanego ze sportem. Co roku był gościem naszego turnieju bokserskiego o Puchar Zygmunta Sikory i to on zawsze wręczał nagrody” - powiedział PAP członek Świętokrzyskiego Związku Pięściarskiego i wieloletni przyjaciel Leszka Drogosza Marian Treliński.

Jako wspaniałego, ciepłego człowieka, który godzinami potrafił mówić o sporcie, wspomina zmarłego prezes Polskiego Związku Bokserskiego Jerzy Rybicki.

„Z Leszkiem i jego żoną byliśmy na benefisie Daniela Olbrzychskiego. Chorował już wtedy. Kiedy z sali wyniesiono Leszka Kuleja gorzko żartował, że on będzie następny. Niestety tak się stało. Feliks Stamm chyba kompletuje sobie gdzieś w niebie drużynę, bo zabiera najwybitniejszych polskich pięściarzy jakich mieliśmy kiedykolwiek” - powiedział PAP prezes Rybicki.

Leszek Drogosz urodził się 6 stycznia 1933 r. w Kielcach. Pierwsze treningi rozpoczął w 1948 roku, po dwóch latach zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Był trzykrotnym mistrzem Europy w wadze lekko półśredniej, również trzykrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich: w 1952 roku w Helsinkach, 1956 roku w Melbourne i 1960 roku w Rzymie. Osiem razy wywalczył tytuł indywidualnego mistrza kraju.

W karierze pięściarskiej stoczył 377 walk, z których wygrał 363 i przegrał 14. Był nazywany „Czarodziejem ringu”.

Po zakończeniu kariery został trenerem Błękitnych Kielce, a następnie Igloopolu Dębica. Jego wychowankami byli m.in. Witold Stachurski i Alfons Stawski. Jeszcze w trakcie kariery sportowej zaczął występować w filmach. Zadebiutował w 1966 roku w filmie „Bokser” u boku Daniela Olbrychskiego, wcielając się w rolę boksera - Jarka Walczaka. Wystąpił także m.in. w dwóch produkcjach Andrzeja Wajdy - „Polowaniu na muchy” oraz „Krajobrazie po bitwie”.

Z rodzinnymi Kielcami i świętokrzyskim środowiskiem sportowym Leszek Drogosz był związany przez całe życie. W latach 1990-1994 był radnym kieleckiej rady miasta.

Ostatnią walkę, niestety przegraną, toczył z chorobą nowotworową. Zmarł w nocy z czwartku na piątek, wśród rodziny we własnym domu.

Leszek Drogosz zostanie pochowany na Cmentarzu Nowym w Kielcach w grobie swojej matki. Zgodnie z jego wolą ciało zostanie skremowane, a ceremonia będzie miała świecki przebieg.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BOKS, DROGOSZ, ZGON

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-3°C Wtorek
noc
-7°C Wtorek
rano
0°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama