Reklama

Abp Michalik o abp. Tokarczuku

Abp Józef Michalik wspomina swojego poprzednika na stolicy biskupiej w Przemyślu abp. Ignacego Tokarczuka jako nieugiętego bojownika o wolność religii i praw człowieka.

Reklama

Arcybiskup-senior zmarł dzisiaj ok. godz. 8.30 w Domu Biskupim w Przemyślu, nieco ponad miesiąc przed swoimi 95. urodzinami.

- Był człowiekiem wiary, wybitnym patriotą i duszpasterzem, budowniczym kościołów, przykładnym kapłanem oraz gorliwym biskupem. Do historii Kościoła w Polsce wchodzi jako nieugięty bojownik o wolność religii i szacunek wobec praw człowieka, wśród których jest sprawiedliwość uzupełniona pomocniczą rolą miłości wobec najsłabszych – mówi abp Michalik.

Prosząc o modlitwę w intencji zmarłego, metropolita przemyski zaznacza, że archidiecezja przemyska i Kościół w Polsce żegna swojego długoletniego pasterza z uczuciami wdzięczności za dobro, które czynił.

Nagranie audio z wypowiedzią abp. Michalika jest dostępne również na stronie internetowej archidiecezji przemyskiej.

Arcybiskup-senior Ignacy Tokarczuk zmarł dzisiaj ok. godz. 8.30 w Domu Biskupim w Przemyślu, nieco ponad miesiąc przed swoimi 95. urodzinami. Eksporta do archikatedry przemyskiej odbędzie się 1 stycznia 2013 roku o godz. 15.00. O godz. 15.30 zostanie odprawiona Msza Święta. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 2 stycznia 2013 roku o godz. 11.00.

Abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża. Studiował w Seminarium Duchownym we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze lwowskiej 21 czerwca 1942 r., z rąk bp. Eugeniusza Baziaka. Rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii Złotniki k. Podhajec. W 1944 r. UPA wydała na niego wyrok śmierci. Dzięki ostrzeżeniu udało mu się jednak zbiec do Lwowa, gdzie pozostał do 1945 r. jako wikariusz parafii św. Marii Magdaleny.

Po wojnie zajmował się pracą naukową. Na KUL podjął studia nauk społecznych i filozofii chrześcijańskiej, które zakończył doktoratem z filozofii. Wykładał w Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie, równolegle pracował m.in. jako duszpasterz akademicki. W ostatnich latach przed przyjęciem sakry biskupiej był adiunktem na Wydziale Teologii KUL.

W 1965 r. otrzymał nominację na ordynariusza diecezji przemyskiej. Święceń biskupich udzielił mu 6 lutego 1966 r. w przemyskiej katedrze kard. Stefan Wyszyński.

Bp Ignacy Tokarczuk poprzez swój bezkompromisowy stosunek do PRL i odważne wystąpienia przeciwko zakłamaniu i ateizacji społeczeństwa, szybko uzyskał miano jednego z najpoważniejszych i najtrudniejszych wrogów ustroju. Inicjował powstawanie nowych parafii i budowanie kościołów. W czasie jego posługi w diecezji przemyskiej zostało utworzonych 220 nowych parafii i 430 kościołów. Wszystkie bez zgody władz. O wszelkich przejawach szykan bp Tokarczuk mówił wprost i otwarcie. Zyskał tym przydomek „biskupa niezłomnego”.

Przyświecała mu idea rozwoju duszpasterstwa. Budowanie nowych świątyń miało na celu zmniejszenie wiernym odległości na nabożeństwa, wspierał różne inicjatywy.

Był m.in. członkiem Rady Głównej Episkopatu Polski, członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego, ds. Budowy Kościołów, a w latach 1967 – 1989 r. – członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu PRL. Ze względu na swoje bezkompromisowe działania był bezwzględnie inwigilowany i szykanowany przez władze i służbę bezpieczeństwa.

W czasie historycznej wizyty w Przemyślu 2 czerwca 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł ks. Ignacego Tokarczuka do godności arcybiskupiej, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowopowstałej metropolii przemyskiej. Rok później abp Tokarczuk przeszedł na emeryturę.

Był wielokrotnie nagradzany, jedno z głównych wyróżnień to Order Orła Białego – najwyższe odznaczenie państwowe w RP, które 3 maja 2006 r. wręczył mu prezydent Lech Kaczyński. Abp Tokarczuk wielokrotnie zdobywał w różnych plebiscytach tytuł Człowieka Podkarpacia oraz honorowe obywatelstwa wielu miast.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama