RPO: Nie może być przyzwolenia na eutanazję

Prof. Irena Lipowicz podkreśla jednak, że potrzebna jest dyskusja o godnym umieraniu.

Nie może być przyzwolenia dla eutanazji natomiast potrzebna jest dyskusja o godnym umieraniu - stwierdziła dziś prof. Irena Lipowicz na antenie radiowej Trójki. Rzecznik Praw Obywatelskich ma też nadzieję, że w Polsce doczekamy się "kompleksowej polityki senioralnej". Podkreśliła, że jednym z jej priorytetów jest przeciwstawienie się dyskryminacji osób starszych.

Po tym, jak Ruch Palikota zapowiedział wniesienie pod obrady Sejmu projektu ustawy o tzw. testamencie życia, w którym każdy będzie mógł zastrzec na przyszłość, na jakie zabiegi medyczne się godzi a na jakie nie, Rzecznik Praw Obywatelskich przyznała dziś w Salonie Politycznym Trójki, że nie jest zwolenniczką pojęcia „testament życia”.

Jej zdaniem, podejście pacjenta może się zmieniać w czasie, i choć wcześniej nie godził się on na uporczywą terapię, to może zmienić swoje zdanie i chcieć np. zobaczyć nowo narodzone dziecko czy córkę, która ma przyjechać zagranicy. - Potrzebna jest więc komunikacja między lekarzem a pacjentem i uszanowanie autonomii tego ostatniego, a także stworzenie mu "psychicznego komfortu" umierania – mówiła prof. Lipowicz.

Kwestia godnego umierania – według Rzecznik Praw Obywatelskich - to jeden z problemów ludzi w podeszłym wieku. Jej biuro wydało książkę pt. „Strategie działania w starzejącym się społeczeństwie” zawierającą rekomendacje dla polityków i samorządów.

- Sytuacja osób starszych w bardzo zaawansowanym wieku, przy dużych potrzebach opiekuńczych – o czym informuje także Caritas – jest tak dramatyczna, wyposażenie ośrodków, brak oddziałów geriatrii jest tak wstydliwe, że to wymaga interwencji i mobilizacji społecznej – stwierdziła prof. Lipowicz. Apelowała, by na nowo odkryć medycynę paliatywną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Niedziela
dzień
13°C Niedziela
wieczór
12°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
wiecej »