Prof. Irena Lipowicz podkreśla jednak, że potrzebna jest dyskusja o godnym umieraniu.
Nie może być przyzwolenia dla eutanazji natomiast potrzebna jest dyskusja o godnym umieraniu - stwierdziła dziś prof. Irena Lipowicz na antenie radiowej Trójki. Rzecznik Praw Obywatelskich ma też nadzieję, że w Polsce doczekamy się "kompleksowej polityki senioralnej". Podkreśliła, że jednym z jej priorytetów jest przeciwstawienie się dyskryminacji osób starszych.
Po tym, jak Ruch Palikota zapowiedział wniesienie pod obrady Sejmu projektu ustawy o tzw. testamencie życia, w którym każdy będzie mógł zastrzec na przyszłość, na jakie zabiegi medyczne się godzi a na jakie nie, Rzecznik Praw Obywatelskich przyznała dziś w Salonie Politycznym Trójki, że nie jest zwolenniczką pojęcia „testament życia”.
Jej zdaniem, podejście pacjenta może się zmieniać w czasie, i choć wcześniej nie godził się on na uporczywą terapię, to może zmienić swoje zdanie i chcieć np. zobaczyć nowo narodzone dziecko czy córkę, która ma przyjechać zagranicy. - Potrzebna jest więc komunikacja między lekarzem a pacjentem i uszanowanie autonomii tego ostatniego, a także stworzenie mu "psychicznego komfortu" umierania – mówiła prof. Lipowicz.
Kwestia godnego umierania – według Rzecznik Praw Obywatelskich - to jeden z problemów ludzi w podeszłym wieku. Jej biuro wydało książkę pt. „Strategie działania w starzejącym się społeczeństwie” zawierającą rekomendacje dla polityków i samorządów.
- Sytuacja osób starszych w bardzo zaawansowanym wieku, przy dużych potrzebach opiekuńczych – o czym informuje także Caritas – jest tak dramatyczna, wyposażenie ośrodków, brak oddziałów geriatrii jest tak wstydliwe, że to wymaga interwencji i mobilizacji społecznej – stwierdziła prof. Lipowicz. Apelowała, by na nowo odkryć medycynę paliatywną.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.