O inicjatywach Roku Wiary, realizowanych w różnych krajach Starego Kontynentu rozmawiali uczestnicy spotkania zarządu Europejskiej Rady Kapłańskiej.
W zarządzie CCPE zasiadają kapłani z Niemiec, Austrii, Danii, Anglii i Polski. Obrady odbywały się siedzibie Konferencji Episkopatu Anglii i Walii w Londynie. - Jedna z ciekawszych inicjatyw Roku Wiary jest realizowana w Niemczech – mówi KAI ks. dr Robert Biel, jedyny Polak zasiadający w zarządzie Europejskiej Rady Kapłańskiej. W kilku diecezjach przygotowano bowiem tzw. „Rekolekcje na co dzień”.
"W ramach tych rekolekcji zarówno dla prowadzących jak i uczestników przygotowano materiały formacyjne. W oparciu o nie wierni mogą, każdego dnia przez okres Wielkiego Postu, realizować w domu program rekolekcji. Warto nadmienić, że w diecezji Bamberg rekolekcje te mają charakter ekumeniczny, bo zostały zorganizowane wspólnie przez Kościół katolicki i ewangelicki” – dodaje ks. Biel.
W krajach niemieckojęzycznych z Rokiem Wiary zbiega się też inicjatywa wydania wspólnego dla Niemiec i Austrii śpiewnika kościelnego "Gotteslob". „W Austrii zamówiono już ok. 500 tys. egzemplarzy. W Niemczech zamówione zostanie z pewnością jeszcze więcej śpiewników, a wydawnictwo będzie służyć następnym pokoleniom” - podkreśla ks. Robert Biel.
Trudno mówić o wielkich inicjatywach w Roku Wiary w Danii, gdzie do Kościoła katolickiego formalnie należy niespełna 40 tys. wiernych. Kościół ten boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich jest choćby troska o zapewnienie należytego przygotowania przyszłym kapłanom i diakonom stałym. Zazwyczaj dla tych kilkunastu mężczyzn przygotowanie do posługi duszpasterskiej odbywa się za granicą.
W Wielkiej Brytanii w Roku Wiary popularne stają się inicjatywy w Internecie. Obserwuje się ożywioną dyskusje m.in. na temat wiary i Kościoła na forach internetowych animowanych przez ludzi Kościoła.
Więcej o inicjatywach Roku Wiary w Kościele w Europie będzie mowa podczas spotkania plenarnego spotkania CCPE, które odbędzie się od 23-27 września w Luksemburgu. W trakcie tego wrześniowego spotkania zaplanowane są też wybory do nowego zarządu Rady.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.