O inicjatywach Roku Wiary, realizowanych w różnych krajach Starego Kontynentu rozmawiali uczestnicy spotkania zarządu Europejskiej Rady Kapłańskiej.
W zarządzie CCPE zasiadają kapłani z Niemiec, Austrii, Danii, Anglii i Polski. Obrady odbywały się siedzibie Konferencji Episkopatu Anglii i Walii w Londynie. - Jedna z ciekawszych inicjatyw Roku Wiary jest realizowana w Niemczech – mówi KAI ks. dr Robert Biel, jedyny Polak zasiadający w zarządzie Europejskiej Rady Kapłańskiej. W kilku diecezjach przygotowano bowiem tzw. „Rekolekcje na co dzień”.
"W ramach tych rekolekcji zarówno dla prowadzących jak i uczestników przygotowano materiały formacyjne. W oparciu o nie wierni mogą, każdego dnia przez okres Wielkiego Postu, realizować w domu program rekolekcji. Warto nadmienić, że w diecezji Bamberg rekolekcje te mają charakter ekumeniczny, bo zostały zorganizowane wspólnie przez Kościół katolicki i ewangelicki” – dodaje ks. Biel.
W krajach niemieckojęzycznych z Rokiem Wiary zbiega się też inicjatywa wydania wspólnego dla Niemiec i Austrii śpiewnika kościelnego "Gotteslob". „W Austrii zamówiono już ok. 500 tys. egzemplarzy. W Niemczech zamówione zostanie z pewnością jeszcze więcej śpiewników, a wydawnictwo będzie służyć następnym pokoleniom” - podkreśla ks. Robert Biel.
Trudno mówić o wielkich inicjatywach w Roku Wiary w Danii, gdzie do Kościoła katolickiego formalnie należy niespełna 40 tys. wiernych. Kościół ten boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich jest choćby troska o zapewnienie należytego przygotowania przyszłym kapłanom i diakonom stałym. Zazwyczaj dla tych kilkunastu mężczyzn przygotowanie do posługi duszpasterskiej odbywa się za granicą.
W Wielkiej Brytanii w Roku Wiary popularne stają się inicjatywy w Internecie. Obserwuje się ożywioną dyskusje m.in. na temat wiary i Kościoła na forach internetowych animowanych przez ludzi Kościoła.
Więcej o inicjatywach Roku Wiary w Kościele w Europie będzie mowa podczas spotkania plenarnego spotkania CCPE, które odbędzie się od 23-27 września w Luksemburgu. W trakcie tego wrześniowego spotkania zaplanowane są też wybory do nowego zarządu Rady.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.