Lublinianie zbierają na Hospicjum Małego Księcia

"Twój dar serca dla hospicjum" - to hasło akcji, w ramach której szkoły Lubelszczyzny organizują zbiórkę pieniędzy dla Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Akcja organizowana jest po raz piąty. W poprzednich edycjach zebrano w sumie prawie 0,5 mln zł.

"Bez tego typu akcji i zbiórek pieniędzy od darczyńców nie byłoby hospicjum dla dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby młodzież, która jest zdrowa i aktywna, mogła wspierać te dzieci" - powiedziała Jolanta Szołno-Koguc, wojewoda lubelski, która patronuje akcji.

Pieniądze będą zbierane w szkołach, które zdecydują się wziąć udział w akcji wypełniając odpowiedni kwestionariusz. Od poniedziałku szkoły będą mogły otrzymywać specjalne oznakowane puszki i materiały promocyjne, wśród nich film pt. "Inny adres zamieszkania", który opowiada o działalności Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

Każda szkoła przeprowadza zbiórkę według własnego pomysłu. W wielu placówkach uczniowie i nauczyciele organizują z tej okazji np. kiermasze prac plastycznych lub ciast, a także przedstawienia teatralne, spotkania i zabawy, podczas których zbierają datki na rzecz hospicjum. Podsumowanie akcji zaplanowano na 3 czerwca.

Koordynatorem zbiórki jest Społeczne Liceum i Gimnazjum im. Jana Sobieskiego w Lublinie. Regulamin akcji, jak i apel o udział w niej zamieściło też na swojej stronie internetowej Lubelskie Kuratorium Oświaty.

Do udziału w akcji zachęca szkoły lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. Jego zdaniem ma ona bardzo cenny wymiar społeczny i wychowawczy. "Angażowanie dzieci i młodzieży w te przedsięwzięcia daje możliwość budzenia w nich poczucia solidarności społecznej, dostrzegania potrzeb cierpiących dzieci, ale też wychowania obywatelskiego" - powiedział.

Założyciel i prezes hospicjum, franciszkanin o. Filip Buczyński powiedział, że zebrane pieniądze będę przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego oraz leków dla podopiecznych. "Miesięcznie na leki potrzebujemy ok. 15 tys. zł" - zaznaczył.

Według niego niezmiernie cenne i ważne w akcji jest to, że budzi ona wrażliwość u młodych ludzi. "Rodzi się chęć wsparcia, świadomość, że obok jest choroba i cierpienie, że są koledzy i koleżanki, którzy tej pomocy potrzebują" - zauważył.

Akcja organizowania zbiórki dla hospicjum w szkołach prowadzona jest od 2009 r. Łącznie dotychczas we wszystkich edycjach zebrano 491 tys. zł. Każdego roku w akcję włączało się od 150 do 300 szkół w regionie.

Za zebrane dotychczas pieniądze zakupiono m.in. specjalistyczny samochód do przewożenia niepełnosprawnych oraz auto dla zespołów medycznych, które dojeżdżają do nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin na terenie całej Lubelszczyzny. Kupiono też sprzęt medyczny dla podopiecznych hospicjum, leki, środki opatrunkowe. Zebrane datki wykorzystano też na zakup prezentów świątecznych i urodzinowych dla chorych dzieci.

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia powstało w 1997 r. Organizuje pomoc medyczną i psychologiczną swoim pacjentom w ich domach. Obecnie obejmuje opieką 50 nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodziny na terenie całej Lubelszczyzny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
wiecej »