Wojska afrykańskie mają strzec pokoju w Mali

Stacjonujące w Mali wojska państw afrykańskich powinny uzyskać status sił pokojowych ONZ i należy utworzyć oddzielną formację zbrojną dla przeciwdziałania zagrożeniu ze strony islamistów - zadeklarował we wtorek sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Wspierane przez ONZ siły afrykańskie w Mali mają przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo tego kraju od Francji, która pod koniec kwietnia zamierza rozpocząć wycofywanie swych 4 tys. żołnierzy.

W raporcie dla Rady Bezpieczeństwa ONZ Ban zalecił, by po wygaśnięciu większych walk siły afrykańskie - znane jako AFISMA - stały się siłami pokojowymi ONZ, liczącymi około 11,2 tys. żołnierzy i 1440 policjantów. Dodał, że do bezpośredniej walki z islamistycznymi ekstremistami należy utworzyć tak zwane siły równoległe, ściśle współpracujące z misją ONZ.

Cytowani przez Reutera dyplomaci poinformowali, że żołnierzy dla sił równoległych zapewni najprawdopodobniej Francja. Siły te mogłyby stacjonować w Mali lub innym państwie Afryki Zachodniej.

"Biorąc pod uwagę przewidywany poziom oraz charakter utrzymującego się zagrożenia zaistnieje konieczność utworzenia działających w Mali wraz z misją ONZ sił równoległych do prowadzenia poważniejszych operacji zbrojnych i antyterrorystycznych" - napisał Ban.

Francja podjęła interwencję w Mali w styczniu bieżącego roku, gdy islamistyczni rebelianci, którzy wcześniej opanowali północ kraju, posunęli się w kierunku jego stolicy Bamako. W Europie i Stanach Zjednoczonych wzbudziło to obawy, że islamiści mogą przekształcić Mali w bazę wypadową dla ataków terrorystycznych o zasięgu międzynarodowym.

Siły afrykańskie składają się przede wszystkim z żołnierzy z państw Afryki Zachodniej, w tym z ponad 2 tys. Czadyjczyków. Poza kontyngentem czadyjskim, który wspólnie z wojskami francuskimi i malijskimi wyparł islamistów na trudno dostępne tereny przy granicy z Algierią, większość sił afrykańskich przebywa na południu Mali, z dala od strefy walk.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Niedziela
noc
0°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
wiecej »