W Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze w Częstochowie została dziś odsłonięta najwyższa na świecie statua bł. Jana Pawła II. Mierzy ona 13,8 m wysokości.
Pobłogosławił i odsłonił ją abp Wacław Depo metropolita częstochowski. - Takiego zawierzenia Bogu, jakie miał Jan Paweł II, życzę każdemu z was - mówił arcybiskup.
Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym abp Józefa Kowalczyka, prymasa Polski. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem, przedstawiciele świata kultury, Kościoła i mediów na czele z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem redaktorem naczelnym „Niedzieli”.
Błogosławieństwo i odsłonięcie statuy poprzedził występ Jerzego Zelnika, który odczytał najpiękniejsze teksty oraz fragmenty z nauczania bł. Jana Pawła II. Wystąpił również Mały Chór Wielkich Serc z Łodzi i duet „Ewan”.
Błogosławiąc statuę abp Wacław Depo odmówił modlitwę przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II o to, aby „świat doświadczył, że Chrystus jest Panem dziejów i historii”.
- Figura powstała jako wotum dla jednego z największych Polaków, jednego z najwybitniejszych papieży i autorytetu Kościoła. Powstała w Częstochowie, w miejscu z którym był w pewien sposób związany. To Częstochowę odwiedzał praktycznie zawsze w ramach pielgrzymek do Polski, tu w 1991 r. zorganizował Światowe Dni Młodzieży, nazwał Częstochowę dobrym miastem i został jego honorowym mieszkańcem – podkreślił Piotr Kaleta, dyrektor ds. mediów w Parku Miniatur Sakralnych.
- Data uroczystości nie jest przypadkowa. Trzy lata temu właśnie 13 kwietnia uratowałem życie mojemu tonącemu synowi. Wówczas postanowiłem odwdzięczyć się za to papieżowi. Ta statua ma być takim dowodem wdzięczności. To moja bardzo osobista kwestia, figura Jana Pawła II to nie jest sprawa biznesowa - podkreślił Leszek Łysoń, prezes Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie w jednym z wywiadów prasowych.
Statua przedstawia Jana Pawła II w białej sutannie – stroju, w którym pielgrzymował i od którego wziął się jego przydomek – biały pielgrzym. Postać przedstawia Ojca Świętego z uniesionymi ramionami w geście błogosławieństwa. Gest ten naśladuje też pierwszy gest, jaki Jan Paweł II wykonał po wyborze na papieża, błogosławiąc tłum zebrany na placu św. Piotra.
Wykonawcą statuy jest firma MALPOL z Nowej Soli.
Park Miniatur Sakralnych został otwarty 10 sierpnia 2011 r. w wyrobisku dawnego kamieniołomu w Złotej Górze w Częstochowie. Podziwiać w nim można sanktuaria Kościoła katolickiego w skali 1:25 m.in. Ostrą Bramę w Wilnie (Litwa), bazylikę św. Jana na Lateranie w Rzymie (Włochy), sanktuarium w Fatimie (Portugalia), katedrę św. Jakuba Większego w Santiago de Compostela (Hiszpania), sanktuarium Montserrat pod Barceloną (Hiszpania), dwa kościoły z bawarskiego Altötting (Niemcy), Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie (Izrael), Dom Maryi Dziewicy ze Wzgórza Słowików w Efezie (Turcja), Eczmiadzyn (Armenia), kościół w Medjugorie (Bośnia i Hercegowina), Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem (Autonomia Palestyńska), bazyliki w Mariazell (Austria), Lourdes (Francja), Loreto (Włochy) i w Asyżu (Włochy).
Park Miniatur Sakralnych zajmuje teren o powierzchni 4 ha.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.