Kiedy aresztowano na Sycylii i w Kalabrii przywódców mafijnych, okazało się, że każdy z nich ma przy sobie religijny obrazek.
Włoska mafia wykorzystuje religię w bluźnierczy i instrumentalny sposób, powiedział kard. Ravasi na konferencji „Religijność: między wiarą a przesądami”. Przestępcy używają symboli religijnych, pielgrzymują do sanktuariów i biorą udział w życiu duchowym miejscowości, w których działają. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury podkreślił także, że „tam, gdzie religijność ludowa jest silnie zakorzeniona, istnieje zagrożenie, że zostanie ona wykorzystana w celach, które są sprzeczne z wiarą”.
„Kiedy aresztowano na Sycylii i w Kalabrii przywódców mafijnych, okazało się, że każdy z nich ma przy sobie religijny obrazek. W kryjówce szefa Cosa Nostra znaleziono natomiast Biblię, książeczkę do nabożeństwa i blisko 100 obrazów o tematyce religijnej” – zauważył obecny na konferencji przedstawiciel włoskiej prokuratury. Przez takie działania przestępcy starają się zbudować wspólną płaszczyznę ze społeczeństwem i umocnić swoje wpływy.
Odnosząc się do tych przykładów kard. Ravasi jasno podkreślił, że jest to typowy przykład zawłaszczenia religii. Prawdziwa wiara jest stanowczo czymś więcej niż jedynie zestawem konkretnych zachowań, związanych bardziej z obyczajami niż duchowością.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.