Wierni Kościołów obrządków wschodnich obchodzą 2 maja uroczystość Wielkiego Czwartku. W tym roku Wielkanoc wypada w Cerkwi i w innych obrządkach wschodnich 5 maja, czyli pięć tygodni po świętach u katolików. Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.
Dziś Kościoły Wschodnie przeżywają Wielki Czwartek, rozpoczynający Święte Triduum Paschalne. Tego dnia wspomina się ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Abp Jan Martyniak, zwierzchnik grekokatolików w Polsce podkreśla w rozmowie z KAI, że najważniejszym obowiązkiem księży jest modlitwa.
- Kapłan musi mieć dobry kontakt z Bogiem, żeby mieć dobry kontakt z ludźmi. Bo inaczej będzie kolegą, rzemieślnikiem albo urzędnikiem, ale nigdy nie będzie dobrym duszpasterzem – mówi abp Martyniak.
Przed południem w archikatedrze przemyskiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego odprawiona została Liturgia św. Bazylego pod przewodnictwem abp. Martyniaka. Wieczorem w cerkwiach odprawiana jest Jutrznia Męki Pańskiej, w czasie której śpiewa się dwanaście fragmentów z czterech Ewangelii opisujących mękę Chrystusa.
W tym roku Kościoły wschodnie, posługujące się kalendarzem juliańskim, Wielkanoc obchodzą 5 maja. Różnica wynika nie tylko z odrębnego kalendarza, ale z warunku, że Święta Zmartwychwstania muszą przypadać po żydowskim święcie Paschy. Dlatego rozbieżność sięga nawet (tak jak w tym roku) 5 tygodni.
Jutro rano w cerkwiach odprawiane będą uroczyste Liturgie Godzin zwane Godzinami Królewskimi, a po południu Nieszpory (weczirnie), na których wynosi się płaszczenicę - rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno. W Wielką Sobotę natomiast odprawia się nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego, podczas której odczytuje ostatni fragment Ewangelii św. Mateusza mówiący o pustym grobie.
Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, nazywaną też Wielkim Dniem. O świcie odśpiewuje się jutrznię wielkanocną. Poprzedza ją procesja z Ewangelią i ikoną Chrystusa. Celebransi wraz z procesją wiernych zatrzymują się przed zamkniętymi drzwiami świątyni. Kapłan trzy razy stuka krzyżem do drzwi, po czym zgromadzeni wchodzą do środka.
W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.