Reklama

Przekazanie "Gwiazdy Kazachstanu”

Na Jasnej Górze odbędzie się dziś uroczystość przekazania do Kazachstanu Ołtarza Adoracji Najświętszego Sakramentu nazwanego „Gwiazdą Kazachstanu”. To już trzecie miejsce na świecie Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju.

Reklama

O 11.00 główną sumę odpustową na Szczycie celebrować będzie i homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W uroczystości przekazania ołtarza weźmie udział m.in. abp Tomasz Peta, z inicjatywy którego ołtarz trafi do Ozjoroje oraz Erik Utembajew, ambasador Kazachstanu w Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem Stowarzyszenia Communita Regina della Pace jest apostolstwo modlitewnej adoracji Chrystusa Eucharystycznego oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju na świecie. W jego ramach planowane jest utworzenie w różnych miejscach na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w tej intencji – na wzór dwunastu gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju.

Trzy takie ośrodki już istnieją. Pierwszy powstał w 2009 roku w Jerozolimie, gdzie w kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej umieszczono ołtarz tryptyk „Niewiasta z Jeruzalem – Królowa Pokoju”. Drugi ośrodek to Medjugorie, gdzie zainstalowany w 2011 roku ołtarz ma kształt dwumetrowej kryształowej monstrancji. Trzeci ośrodek znajduje się w niewielkim Oziornoje w Kazachstanie.

- Błogosławiony Jan Paweł II i Kazachstan to wielki temat. Ojciec Święty będąc tam zostawił nam dar w postaci Sanktuarium Narodowego Królowej Pokoju. Dzisiaj mieszka tam mniej niż 500 osób, sanktuarium to dla nas wielkie zadanie i wielki dar, i to właśnie tam trafi ołtarz adoracji – powiedział abp Tomasz Peta, metropolita archidiecezji Świętej Maryi w kazachskiej Astanie, który przybył na Jasną Górę.

Ołtarz to plastyczna refleksja o Bożym Miłosierdziu. Jak przyznał jego twórca, gdański artysta Mariusz Drapikowski, inspiracją przy tworzeniu tego pięcioskrzydłowego dzieła był „Tryptyk rzymski” bł. Jana Pawła II, a szczególnie jego trzecia część dotycząca Abrahama, będącego obok Maryi Królowej Pokoju patronem Kazachstanu. Monstrancja nawiązuje kształtem do wizerunku Matki Bożej tulącej do swojego serca Jezusa Eucharystycznego. Sylwetkę Maryi spowija rybacka sieć z różańcem z czerwonych paciorków ułożonym w kształcie serca. Odnosi się to do modlitwy różańcowej deportowanych Polaków z Ukrainy w latach trzydziestych ubiegłego stulecia i wymodlonego cudu w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Oziornoje w 1941 r. – wypełnienie się wodą wyschłego jeziora z mnóstwem ryb, co uratowało ludzi od śmierci głodowej.

W ołtarzu umieszczono relikwie wielkich orędowników Miłosierdzia Bożego – św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II.

Oziornoje jest małą wioską na północy Kazachstanu, liczącą ok. 450 mieszkańców, choć terytorialnie to ogromna parafia. Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju stała się w ciągu kilku ostatnich lat narodowym sanktuarium maryjnym dla całego Kazachstanu. Przybywają tutaj pieszo i pojazdami ludzie z różnych stron kraju, szczególnie na odpust Królowej Pokoju, 25 czerwca. Od 1999, z inicjatywy Wspólnoty Błogosławieństw, w sierpniu odbywają się też kilkudniowe spotkania młodych z całego kraju.

Ołtarz Miłosierdzia Bożego „Gwiazda Kazachstanu” przez dziewięć miesięcy peregrynował po katedrach i sanktuariach polskich, gdzie trwała przy nim adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą o pokój. Był m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Gnieźnie.
Jasnogórskie uroczystości rozpoczną się modlitwą adoracyjną przy ołtarzu o godzinie 10.00 ”Królowo Polski uproś pokój dniom naszym”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama